MISC 2.0 - 7180
Foto: DELFI

Nacionālais veselības dienests (NVD) vēl nav anulējis viltotos Covid-19 sertifikātus, jo informācija no Valsts policijas (VP) vēl nav saņemta, portālu "Delfi" informēja NVD pārstāve Evija Štālberga.

"Kad NVD saņems informāciju no Valsts policijas par E-veselības sistēmā ievadītiem nepatiesiem vakcinācijas faktiem, dienests veiks attiecīgo datu un vakcinācijas sertifikātu anulēšanu. Šobrīd informācija no Valsts policijas vēl nav saņemta," informē Štālberga.

Jau ziņots, ka policija izmeklēšanā atklājusi personu grupu, kura apmaiņā pret 200 līdz 400 eiro imitēja Covid-19 vakcinācijas faktu un aizpildīja datus, kas klientiem nodrošināja sadarbspējīgā Covid-19 sertifikāta saņemšanu, piektdien medijiem atklāja VP priekšnieks Armands Ruks.

Ruks sacīja, ka VP lietvedībā atrodas trīs kriminālprocesi par vakcinācijas fakta viltošanu.

Pirmajā lietā šā gada 22. jūlijā aizturēta kāda 1974. gadā dzimusi valsts amatpersona, kas piedāvājusi kukuli medicīnas personālam par otrās vakcīnas fakta viltošanu. Vīrietis, kurš piedāvājumu izteica, tika aizturēts, un viņam noteikts aizdomās turētā statuss.

Savukārt otrā gadījumā aizturēts trīs sievietes, no kurām viena medmāsa. Šīm sievietēm noziedzīgajā nodarījuma bija dalītas lomas, proti, divas meklēja klientus, kas bija gatavi maksāt, lai izvairītos no vakcinācijas, bet saņemtu apliecinājumu par vakcinācijas faktu.

Grupai bija izstrādāta sistēma, lai brīdī, kad klients ierodas vakcinācijas centrā, medmāsai tiktu nodots signāls, ka šai konkrētajai personai nepieciešams viltot vakcinācijas faktu.

Viltošana norisinājās vai nu durot garām, vai vienkārši uzlīmējot plāksteri uz pleca. Par šādu "pakalpojumu" klientam nācās šķirties no 200 eiro.

Ruks atklāja, ka šobrīd ir zināms vismaz par 200 cilvēkiem, kas šādu pakalpojumu izmantojuši. Viņš uzsvēra, ka lielākā daļa no tiem atrodami kratīšanā uzietā "melnajā grāmatā", kurā noziedznieces veikušas grāmatvedību.

Kratīšanās likumsargi izņēmušu ap 10 000 eiro, kas, iespējams, iegūti noziedzīga nodarījuma rezultātā un citi izmeklēšanā svarīgi priekšmeti. Turklāt vienai aizturētajai personai izņemta un arestēta "Nissan" markas automašīna, kas, iespējams, ir iegādāta par noziedzīgi iegūtajiem līdzekļiem.

Visas trīs personas atzītas par aizdomās turētām un viņām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tai skaitā liegums strādāt Covid-19 vakcinācijas centros.

Policijai ir pamats uzskatīt, ka minētajā kriminālprocesā, imitējot vakcināciju, tas ir, faktiski neievadot vakcīnu, vismaz 200 personas ir ieguvušas Covid-19 sertifikātu par pirmās potes saņemšanu.

VP aicina personas, kuras deva naudu ārstnieciskām personālam vai personām, kuras veic datu apstrādi vakcinācijas centros par fiktīvo Covid-19 vakcinācijas sertifikātu iegūšanu, pašas labprātīgi pieteikties policijā un sadarboties ar izmeklētājiem.

Atkarībā no konkrētas situācijas tiks izvērtēta likumā paredzētā iespēja atbrīvot šādas personas no kriminālatbildības.

Sazināties ar policiju var, zvanot 110 vai rakstot e-pastu: vadiba@vp.gov.lv.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka jūlija vidū jau tika novērota pieaugoša interese par viltotiem vakcinācijas sertifikātiem, taču tolaik vēl neviens kriminālprocess nebija uzsākts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!