"Latvija nevar uzņemties atbildību par cilvēkiem, kuras ar tās iestāžu "gādību" atrodas pie mūsu robežas Baltkrievijas teritorijā," norāda Iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP).
Vienlaikus ministre uzsver, ka Latvija humānu apsvērumu dēļ, novērtējot apdraudējumu cilvēku veselībai un dzīvībai, ir ļāvusi 14 cilvēkiem šķērsot robežu un saņemt medicīnisko palīdzību un pagaidām uzturēties Latvijā.
Iekšlietu ministre turpina konsultācijas ar valdības vadītāju par to, kā nodrošināt pārējo pie Latvijas robežas prettiesiski atstāto cilvēku veselību un dzīvību. Nopietna veselības apdraudējuma gadījumā šiem cilvēkiem ir jāļauj šķērsot robeža, uzsvēra iekšlietu ministre.
Ņemot vērā ziņas par 41 cilvēka grupas stāvokli uz robežas, ministre ir aicinājusi premjeru humānu apsvērumu dēļ ļaut viņiem atgriezties savā zemē caur Latvijas teritoriju.
Iekšlietu ministre uzskata, ka Baltkrievijai ir jāuzņemas atbildība par cilvēkiem uz tās robežas ar Latviju, savukārt Apvienoto Nāciju augstajam komisāram bēgļu jautājumos ir nekavējoties jāiesaistās šo saistību izpildes nodrošināšanā.
Viņa aicina komisāru Filipo Grandi rīkoties, lai Baltkrievija uzņemtos atbildību par cilvēkiem, kas pašlaik bez pajumtes un iztikas atstāti uz tās robežas ar Eiropas Savienības valstīm.
Baltkrievija šo cilvēku ierašanos savā valstī ir pati organizējusi un ir kategoriski nepieņemami, ka cilvēki tiek prettiesiski virzīti pāri Latvijas robežai un tiek bloķēta viņu atgriešanās, uzsver Golubeva.
Ministre atgādina, ka Baltkrievija ir arī 1951. gada Konvencijas par bēgļa statusu dalībvalsts un tai ir saistoši tajā noteiktie pienākumi, kā arī 1948. gada ANO Vispārējā cilvēktiesību deklarācija.
Jau ziņots, ka Valsts robežsardze ceturtdien novērsusi tikai vienas personas mēģinājumu nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu. Salīdzinājumam trešdien robežsargi novērsa 11 personu mēģinājumu nelikumīgi šķērsot robežu, bet otrdien - 46 personu.