Viņa atzīmēja, vakcinācija pret Covid-19 izglītības nozarē vēl joprojām ir aktuāla, tomēr LIZDA saglabās savu pozīciju, ka jāļauj pēc 1.novembra strādāt ne tikai izglītības darbiniekiem ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet arī tiem, kuriem būs negatīvs Covid-19 tests.
"Jāļauj strādāt kā visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs – gan vakcinētiem, gan pārslimojošiem, gan ar negatīvu testu," uzsvēra Vanaga.
LIZDA vadītāja norādīja, ka nopietnas bažas raisa Covid-19 testu regulāra apmaksa. LIZDA ieskatā, jārod kompromiss, kuru var atļauties arī izglītības nozarē strādājošie, jo vairākas reizes mēnesī maksāt 40 eiro par testu nav samērīgi pret pedagogu ikmēneša atalgojumu. Kompromiss varētu būt 15 eiro par testu, kā tas esot Itālijā, skaidroja Vanaga.
Vanaga ir pārliecināta, ka izglītības nozarē vakcinācijas aptvere drīzumā tiks pārsniegta 80%. Viņa atzina, ka skolotāji ir "nākuši pretī" ar vakcinēšanos, nodrošinot, ka vairāku mēnešu laikā pret Covid-19 pasargāto cilvēku īpatsvars ir kāpis no 40% līdz 75%.
Savukārt, lai izvairītos no vakanču skaita pieauguma izglītības nozarē, LIZDA atgādina, ka nepieciešams turpināt diskusijas ar priekšlikumiem, kā turpināt pozitīvi motivēt nevakcinētos doties saņemt savu poti pret Covid-19. Arodbiedrības ieskatā, noteikt "obligāto vakcināciju" no novembra sākuma radīs augstu risku, ka skolotāju pulks varētu samazināties, kas savukārt radīs papildu slodzi jau pārslogotajā jomā.
Jau ziņots, ka ar 1. novembri varētu stāties spēkā prasība obligāti vakcinēties visiem darbiniekiem veselības, izglītības un sociālo aprūpes iestādēs, otrdien Ministru kabineta sēdē sacīja Daniels Pavļuts (AP).
Tāpat viņš minēja, ka prasība potenciāli varētu stāties spēkā arī citu sfēru darbiniekiem, ja tā tiktu nolemts.
Vienlaikus veselības ministrs pauda, ka iepriekš minētajās sfērās pārejas periodā no 11. oktobra līdz 1. novembrim strādāt vēl varēs ar 72 stundas derīgiem Covid-19 testiem, bet par tiem būs jāmaksā pašiem darbiniekiem, izņemot gadījumus, ja sākts vakcinācijas process.