Vairums slimnīcu pārtrauc plānveida pakalpojumu sniegšanu
Foto: LETA

Strauji pieaugot saslimstībai ar Covid-19 un pacientu skaitam, no šodienas tiek pārtraukta plānveida veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana vairumā slimnīcu, informēja Veselības ministrija (VM).

Šādu lēmumu pagājušajā nedēļā pieņēma Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK). Lēmums pieņemts, lai varētu nodrošināt papildu ārstniecības personāla resursus un pārprofilēt gultasvietas neatliekamo, akūto un Covid-19 pacientu ārstēšanai.

Lēmums paredz, ka universitātes slimnīcas un Liepājas reģionālā slimnīca var turpināt sniegt palīdzību lielākā apjomā, ja tās var nodrošināt visus nepieciešamos resursus neatliekamo, akūto un Covid-19 slimnieku ārstēšanai.

Tomēr arī attiecībā uz šīm slimnīcām tiek prognozēts, ka tajās drīzumā nāksies pārtraukt plānveida palīdzību. Tostarp Stradiņa slimnīca jau ir paziņojusi, ka arī no šodienas pārtrauc plānveida stacionārās palīdzības sniegšanu, saglabājot vien atsevišķus pakalpojumus, piemēram, onkoloģiskās, dzīvību glābjošās operācijas, staru un ķīmijterapiju, invazīvo kardioloģiju, pakalpojumu sniegšanu personām, kurām var draudēt invaliditātes risks u.tml.

Epidemioloģiskās prognozes liecina, ka slimnīcu noslodze Covid-19 pacientu dēļ turpinās strauji pieaugt. Rēķinoties ar turpmāku slimnieku skaita palielināšanos, VM ieskatā, nepieciešams novirzīt papildu resursus, lai sniegtu palīdzību neatliekamos un akūtos gadījumos, pārtraucot atliekamus plānveida stacionāros medicīnas pakalpojumus.

Pacienti, kuriem sniegta akūtā palīdzība augstāka līmeņa slimnīcā, tālākai ārstniecībai var tikt nogādāti uz zemāka līmeņa slimnīcu vai novirzīti turpināt ārstēšanos mājās ģimenes ārsta uzraudzībā. Slimnīcas Covid-19 pacientu aprūpē iesaista papildu medicīnas personālu, kas ierastos apstākļos nestrādā ar infekcijas slimību profila pacientiem, kā arī atšķirīgi plāno darba grafiku, lai maksimāli nodrošinātu personāla iesaisti un pieejamību.

Katra ārstniecības iestāde individuāli sazināsies ar pacientiem, lai informētu, ja kāds plānveida veselības aprūpes pakalpojums tiks atlikts. Vienlaikus šie pacienti nezaudēs savu rindu, un, atjaunojot konkrēto pakalpojumu sniegšanu, tos saņems prioritāri. Lai saņemtu precīzu informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, VM aicina sazināties ar Nacionālo veselības dienestu pa telefonu 8000 1234.

Tāpat VOMK iepriekš lēma, ka no šīs nedēļas Aizkraukles slimnīca sāks Covid-19 pacientu veselības aprūpi, kā arī Jelgavas slimnīcas bērnu nodaļa tiks pārprofilēta par Covid-19 nodaļu. Nepieciešamības gadījumā bērnu ārstēšana no Jelgavas slimnīcas apkalpes zonas tiks nodrošināta Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Līdzīgi kā iepriekšējā Covid-19 uzliesmojuma laikā, slimnīcas nedrīkst pārtraukt vairākus pakalpojumus, lai nodrošinātu terapijas nepārtrauktību - ķīmijterapiju, bioloģiskos medikamentus, orgānu aizstājējterapiju, staru terapiju, veselības aprūpes pakalpojumu hematoloģijā, metadona un buprenorfīna aizvietojošo terapiju, pacientu veselības aprūpi, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionārā neatliekamā kārtā uzsākta ārstēšana, uzsver VM.

Saskaņā ar VM pausto, tāpat nedrīkst pārtraukt invazīvo kardioloģiju un radioloģiju, onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte. Saglabājamo pakalpojumu vidū arī ir veselības aprūpes pakalpojumi saistībā ar šādu slimību grupu ārstēšanu - onkoloģija, HIV/AIDS, tuberkuloze, psihiatrija, lipīgās ādas slimības un seksuāli transmisīvās slimības, traumatoloģija un akūtās un subakūtās rehabilitācijas pakalpojumi personām, kurām šī pakalpojumu atlikšana var radīt invalidizācijas risku vai darbaspēju zaudēšanu, tajā skaitā bērniem, kuriem rehabilitācijas pakalpojumu atlikšana saistīta ar ievērojamu funkcionēšanas traucējumu pasliktināšanos.

Tāpat var tikt turpināta arī plānveida oftalmoloģijas, rehabilitācijas, arodmedicīnas un grūtnieču aprūpe.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!