Foto: LETA

Pēc Ekonomikas ministrijas (EM) aplēsēm, atbalsta pasākumiem mājsēdes negatīvi ietekmētiem uzņēmumiem un darba ņēmējiem nepieciešami 152 miljoni eiro, bet konkrēts lēmums par atbalsta programmām tiks pieņemts nākamnedēļ gaidāmajā valdības sēdē.

Atbilstoši valdības apstiprinātajiem grozījumiem ārkārtējās situācijas regulējumā, līdz nākamajai Ministru kabineta sēdei EM izstrādātās atbalsta programmas vēlreiz izdiskutēs finanšu ministra vadītajā darba grupā uzņēmēju atbalstam un pēc saskaņošanas virzīs apstiprināšanai valdībā.

Plānots, ka grants apgrozāmajiem līdzekļiem būs 60% no uzņēmuma bruto darba algas, tai skaitā arī veiktās darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kopsummas, par kuru samaksāti darba algas nodokļi 2021. gada jūlijā, augustā un septembrī, bet ne vairāk kā 100 000 eiro katrā atbalsta perioda mēnesī atsevišķi.

Savukārt, atbalsts darba devējiem to darbinieku atlīdzības daļējai kompensēšanai plānots 50% no deklarētās mēneša vidējās bruto darba samaksas par laikposmu no 2021. gada jūlija līdz septembrim, bet ne vairāk kā 500 eiro kalendāra mēnesī. Atbalsts būs pieejams darba devējiem to darbinieku atlīdzības daļējai kompensēšanai, kuri ir uzsākuši Covid-19 vakcinācijas procesu jeb būs saņemta vismaz viena pote.

Ministru kabinets trešdien uzklausīja EM sniegto informāciju par plānotajiem atbalsta pasākumiem tiem uzņēmumiem un darba ņēmējiem, kurus tieši skars valstī noteiktie ierobežojumi.

Finansiāli apjomīgākā programma ir atbalsts apgrozāmajiem līdzekļiem, kam nepieciešami 120 miljoni eiro mēnesī, savukārt algu subsīdijām nepieciešami 32 miljoni eiro mēnesī. Paredzams, ka atbalstu varēs saņemt tie nodarbinātie, kuri ir uzsākuši vakcināciju pret Covid-19.

Lai arī atbalsta programmas vēl jāatbalsta Ministru kabinetā, un pēc tam tās jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, EM priekšlikums paredz atbalstu sniegt par periodu no 1.oktobra līdz 31.novembrim. Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) gan iebilda atbalsta termiņam, norādot, ka atbalsta programmas būs pieejamas līdz 15. novembrim, nevis 31. novembrim.

No EM sniegtās informācijas izriet, ka atbalsts programmas neattieksies uz virkni nozaru, tostarp, lauksaimniecības, rūpniecības, enerģētikas, atkritumu apsaimniekošanas, būvniecības, izdevējdarbības, telekomunikāciju u.c. nozarēm, kuru darbību tieši neietekmēs valstī noteiktie ierobežojumi.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Mužniece (JKP) informēja, ka Izglītības un zinātnes ministrija gatavo izskatīšanai Reira darba grupā priekšlikumu par nepieciešamu atbalstu sporta nozarei un skolām. Viņa gan neatklāja detaļas, par kādu atbalstu un kādām summām ir runa.

Jau ziņots, ka Covid-19 izplatības ierobežošanai un slimnīcu atslogošanai Latvijā no ceturtdienas, 21. oktobra, līdz 15. novembrim ieviesīs stingrākus epidemioloģiskās drošības pasākumus jeb mājsēdi.

Mājsēdes laikā no pulksten 20 līdz pulksten 5 tiks ieviesta komandantstunda, skolēnu brīvlaiks tiks pagarināts līdz oktobra beigām, šajā laikā nevarēs sniegt skaistumkopšanas pakalpojumus, kā arī klātienē nevarēs saņemt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!