Kritiski pieaugot Covid-19 pacientu skaitam, Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas (NMPUK) garāža, kur iepriekš brauca Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) auto, ir pārprofilēta par vietu, kur uzturēsies Covid-19 pacienti, kas gaidīs, kad atbrīvosies vieta nodaļā vai citā medicīnas iestādē, portālu "Delfi" informēja Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcas (RAKUS) preses pārstāve Ilga Namniece.
Tur tiks nodrošināta tāda pati ārstniecības un aprūpes kvalitāte kā nodaļās. Masveida katastrofas gadījumā jaunizveidotajā nodaļā ir iespējams izvietot 50 pacientus, sacīja Namniece.
Kā informēja Namniece, ceturtdien, 28. oktobrī, veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) kopā ar Rīgas 1. slimnīcas vadītāju Natāliju Zlobinu un Rīgas Domes Labklājības departamenta direktori Irēnu Kondrāti apmeklēja RAKUS.
Vizītes ietvaros pārstāvji apmeklēja stacionāra "Gaiļezers" Vakcinācijas kabinetu, Toksikoloģijas un sepses klīniku, 89. nodaļu, kas aprīkota ar otrā līmeņa intensīvās terapijas gultām, kā arī visu šo smagi slimo pacientu ārstēšanai nepieciešamo medicīnisko aprīkojumu. Tāpat bija iespēja apmeklēt Bīstamo infekciju nodaļas, kā arī NMPUK, kur nupat ir ierīkota Covid-19 observācijas nodaļa ar 21 gultasvietu.
Šobrīd Covid-19 pacientiem ir pieejamas 439 gultasvietas, taču ar 1. novembri gultu skaits tiks palielināts līdz 496. Pašlaik RAKUS pavisam kopā ārstējas 337 pacienti, no kuriem 75 atrodas Intensīvās terapijas nodaļās, norādīja slimnīcā.
"Toksikoloģijas un sepses klīnikā pavisam ir pieejamas 24 gultasvietas, kas paredzētas Covid-19 pacientu ārstēšanai. Vizītes brīdī no tām bija aizņemtas 22 gultas. Turklāt 80% no visiem pacientiem ir pieslēgti mākslīgai plaušu ventilācijai un kādām citām dzīvību uzturošām iekārtām," šā brīža situāciju iezīmēja Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba.
Kā norāda mediķi – šoruden pacienti slimo daudz smagāk nekā iepriekšējo uzliesmojumu laikā. Lielākajai daļai, kas nonāk slimnīcā, tiek konstatēti plaušu bojājumi un izteikta elpošanas mazspēja, kas paredz nepieciešamību pēc augstas plūsmas skābekļa terapijas.
"Mums ir ļoti nepieciešams arī citu ārstniecības iestāžu mediķu atbalsts. Lai mēs varētu Rīgas Austrumu slimnīcas medicīnas personālu novirzīt darbam Covid-19 nodaļās, ir vajadzīgi mediķi, kas strādātu viņu vietā. Mēs neaicinām darbā citu ārstniecības iestāžu mediķus, lai novirzītu viņus darbam tikai ar Covid-19 pacientiem. Viņi var turpināt strādāt savā specializācijā. Tāpat esam gatavi pielāgot darba laiku – tam nav obligāti jābūt 24 stundu dežūru darbam, varam organizēt arī, piemēram, astoņu stundu darba dienu. Esam sasnieguši kritisku punktu un šobrīd, manuprāt, mums jābūt vienam par visiem un visiem par vienu," uzsvēra NMPUK vadītājs Aleksejs Višņakovs.
"Redzu, ka mediķi Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā un arī citās nodaļās ir gan morāli, gan arī tehniskā aprīkojuma ziņā sagatavojušies nenovēršamajam pacientu pieplūdumam. Ļoti būtiski, lai lielās universitāšu slimnīcas pašas būtu, pirmkārt, gatavas gaidāmajam un vienlaikus, lai notiktu arī citu sistēmas atzaru iesaistīšanās un sagatavošanās," sacīja Pavļuts, aicinot mediķus, kas strādā pašvaldību slimnīcās, privātajās ārstniecības iestādēs, ir ārstniecības personas un būtu gatavi iesaistīties, nākt palīgā lielajām slimnīcām.
Namniece norādīja, ka arī Jūras medicīnas centra pārstāvji jau uzsākuši sadarbību ar RAKUS. Viņi "ēno" mediķus Bīstamo infekciju nodaļās, pārņemot pieredzi un apgūstot nepieciešamās specifiskās prasmes darbā ar Covid-19 pacientu ārstēšanu un aprūpi.
Jau ziņots, ka aizvadītājā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 pacientu nāves gadījumu skaits – 64. No tiem 20 miruši RAKUS.