Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) veidos ekspertu darba grupu, lai izvērtētu Labklājības ministrijas priekšlikumu likumā noteikt visā valstī vienādus koeficientus garantētā minimālā ienākuma (GMI) sliekšņa summai mājokļa pabalsta aprēķināšanai, - to aizvadītajā nedēļā izlēmusi LPS apvienotā Tautsaimniecības un Veselības un sociālo jautājumu komiteja, diskutējot par aktuālo situāciju ar siltumenerģijas tarifiem, kas būtiski ietekmēs mājsaimniecību izdevumus.
Sākoties apkures sezonai un virknē pašvaldību palielinoties siltumenerģijas tarifiem, pašvaldībām viens no aktuālākajiem jautājumiem būs palīdzības sniegšana mazaisargātajiem iedzīvotājiem, kuriem nepieciešams pašvaldības finansiālais atbalsts.
Straujais dabasgāzes cenu pieaugums atsevišķās Latvijas pašvaldībās ir radījis kritisku situāciju, prognozējot ļoti strauju pieaugumu apkures rēķiniem šajā sezonā, vismaz 40% mājsaimniecību var rasties problēmas siltumapgādes pakalpojumu apmaksai.
Gandrīz trešdaļā pašvaldību tarifs pārsniedz vidēja tarifa mediānu 58 eiro par megavatstundu (MW/h), radot situāciju, ka grūtības siltumapgādes rēķinu apmaksā var rasties ne tikai trūcīgajām un maznodrošinātajām personām.
Jau iepriekšējā gadā aptuveni piektajai daļai (20,7%) Latvijas iedzīvotāju bija problēmas samaksāt par mājokli, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati par 2020.gadu. Visgrūtāk tas nācies trešdaļai vientuļo pensionāru (34,5%) un teju trešdaļai nepilno ģimeņu (30%).
Pašreizējā pabalstu piešķiršanas kārtība ir labvēlīga tiem klientiem, kuriem vispār nav ienākumu, vai tiem, kuriem ienākumi ir līdz 200 eiro.
Savukārt ģimenēm ar bērniem, vientuļajiem pensionāriem, kuriem arī ir zemi ienākumi - mājokļa pabalsts nepienāksies. Vairāku valsts pilsētu pašvaldības informē, ka pašreizējā regulējuma ietvaros aptuveni 70% līdzšinējo atbalstu saņēmēji pašvaldību atbalstam nekvalificējas.
Pašvaldības meklē iespējas un risinājumus, lai atbalstītu arī pārējās trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības, taču tas prasa neadekvāti lielu finansējuma pieaugumu sociālajos budžetos.
Saskaņā ar Labklājības ministrijas piedāvājumu, kas tiks izvērtēts darba grupā, mājokļa pabalsta aprēķināšanai GMI sliekšņa summai varētu noteikt koeficientus. Atsevišķi dzīvojošai pensijas vecumu sasniegušai personai vai personai ar invaliditāti koeficients varētu būt 2,5, mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecumu sasniegušas personas vai personas ar invaliditāti - 2, bet pārējiem mājsaimniecību veidiem - 1,5.