Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnika, Covid-19 - 44
Foto: Viesturs Radovics/DELFI

Aizvadītajā nedēļā, no 22. novembra līdz 28. novembrim, jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis par 9%, bet pēdējās septiņās dienās par 16% samazinājies stacionēto pacientu skaits, vidēji dienā slimnīcās nonākot 76 cilvēkiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā statistika.

Tāpat SPKC norādīja, ka nedēļas laikā arī pacientu skaits ar smagu slimības gaitu samazinājās par 10%.

Vidēji dienā tika veikti 9 864 testi (iepriekš – 8 465), savukārt vidēji dienā atklāti 900 jauni gadījumi (iepriekš 825). No visiem veiktajiem testiem 22% (14 849 testi) bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 78% (54 199 testi) pārējiem iedzīvotājiem, informēja SPKC.

No pozitīvajiem Covid-19 gadījumiem 7% (471 inficētie) bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 93% (6297 inficētie) pārējā sabiedrības daļā, norādīja centrā.

Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) aizvadītājā nedēļā pieaudzis līdz 1,05 (nedēļu iepriekš 0,71), kas parāda infekcijas slimības izplatības izplatīšanos sabiedrībā.

Pieaugums vērojam skolēnu vecuma grupā līdz 19 gadiem. Samazinājums saslimstības rādītājos vērojams visos Latvijas reģionos, tomēr augstāki saslimstības rādītāji saglabājas Vidzemē, informēja SPKC.

Vērtējot pagājušajā nedēļā atklātos Covid-19 gadījumus un izvērtējot inficēto cilvēku vakcinācijas statusu, 3762 cilvēki nebija vakcinēti pret Covid-19 vai vakcinācijas kursu vēl nebija pabeiguši, kas kopumā ir 59,7% no visiem aizvadītajā nedēļā saslimušajiem, savukārt 2535 cilvēki bija vakcinēti, kas ir 40,3% no visiem aizvadītajā nedēļā saslimušajiem.

Salīdzinot infekcijas izplatības intensitāti uz 100 000 iedzīvotāju vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū, nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem Latvijā Covid-19 infekcija konstatēta divas reizes biežāk, nekā pilnībā vakcinētiem, uzsvēra SPKC.

Tāpat centrā atgādināja, ka, pieaugot vakcinēto skaitam un Covid-19 infekcijas izplatībai turpinoties pārsvarā nevakcinēto cilvēku vidū, kopējā saslimstībā pieaugs vakcinēto cilvēku infekcijas gadījumu īpatsvars. Taču vakcinēto cilvēku vidū saslimšana visbiežāk norit vieglākā formā un ar retāku stacionēšanas nepieciešamību, tāpēc vakcinēto un saslimušo cilvēku īpatsvara rādītājs vienmēr jāvērtē kontekstā ar vakcinācijas novērsto Covid-19 gadījumu skaitu sabiedrībā kopumā.

Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas vidējais rādītājs nedēļas laikā pieaudzis līdz 612,2 (nedēļu iepriekš – 471,5). Covid-19 saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā šobrīd ir 749,2 (pirms nedēļas – 1111,4).

Igaunijā rādītājs samazinājies un aizvadītās nedēļas laikā sasniedzis 895,5 (nedēļu iepriekš – 1067,1). Lietuvas rādītājs samazinājies līdz 1008,9 (pirms nedēļas – 1213,8).

SPKC uzsver, ka vakcinācija ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības formām un kopīgiem spēkiem mazināt Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā.

Tāpat centrā atgādina, ka joprojām jāievēro spēkā esošie drošības noteikumi un Covid-19 profilakses pasākumi: nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru), ievērot roku higiēnu (regulāra roku mazgāšana un/vai dezinfekcija), pareizi lietot sejas maskas (maskai nosedzot degunu un zodu), regulāri vēdināt telpas (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā), kā arī iespēju robežās strādāt attālināti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!