gripa, temperatūra
Foto: Shutterstock
Vairākās valstīs sākusies gripas izplatība, portāls "Delfi" uzzināja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Par gripas sezonas uzsākšanos ziņojušas astoņas valstis – Azerbaidžāna, Bosnija un Hercegovina, Kirgizstāna, Dānija, Igaunija, Gruzija, Slovākija un Kosova.

Savukārt 15 valstis informējušas par atsevišķu gadījumu atklāšanu, bet Kirgizstāna – par reģionālo gripas izplatību, vēsta SPKC.

SPKC, atsaucoties uz Eiropas gripas uzraudzības tīkla informāciju, ziņo, ka pagājušajā nedēļā, monitorējot gripas izplatību, no 1 487 izmeklētajiem paraugiem 72 (5%) bija pozitīvi (61 bija A tipa, 11 B tipa gripas vīruss), kā arī četri pacienti nonākuši stacionārā.

"Gatavojoties šī gada gripas sezonai, vēl nav par vēlu vakcinēties. Izmantojiet iespēju vakcinēties arī pret gripu, veicot vakcināciju pret Covid-19," aicina SPKC.

"Tā kā iepriekšējās divas gripas sezonas nebija ar izteiktiem saslimšanas rādītājiem, daudziem cilvēkiem ir vājinājusies imūnā atmiņa par to, kas ir gripa, un sabiedrība kopumā varētu būt uzņēmīgāka," norādīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Zavadska skaidroja, kā arī tad, ja cilvēks dodas pēc otrās Covid-19 vakcīnas devas vai balstvakcinācijas devas, viņš var saņemt gripas vakcīnu vienlaicīgi ar Covid-19 vakcīnas devu.

"Īpaši aicinātu vakcināciju veikt grūtniecēm vai sievietēm, kas plāno grūtniecību un bērnu vecākus, jo gripas izplatība sabiedrībā straujāk norit bērnu vidū, kā arī slimības gaita bērniem ir daudz nopietnāka nekā, piemēram, Covid-19," sacīja Zavadska.

Šogad valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām: ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas; seniori vecumā no 65 gadiem un pieaugušie, un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju u.c.); sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti; bērni līdz divu gadu vecumam; grūtnieces.

Gripa ir infekcijas slimība ar noteiktu sezonalitāti, pirmajiem gadījumiem parādoties novembrī, decembrī, bet augstākos saslimstības pīķus sasniedzot janvārī, februārī, martā un dažos gados pēdējie saslimušie tiek reģistrēti vēl maijā.

Katru sezonu cirkulē vairāki gripas vīrusu apakštipi, un tie var atšķirties no iepriekšējās sezonās izplatītākajiem gripas vīrusiem. Tādēļ arī gripas vakcīna ir veidota katru sezonu no jauna un aizsardzību notur vidēji sešus mēnešus, skaidro SPKC.

Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs norādīja, ka gripai raksturīgs ilgs veseļošanās posms, novērojamas arī komplikācijas: ilgstošs bronhīts, plaušu karsonis, vidusauss iekaisums. Savā praksē blakus Covid-19 vakcinācijai viņš jau mēnesi vakcinē riska grupas, seniorus.

"Šajā laikā senioriem un cilvēkiem ar hroniskajām slimībām, piemēram, hroniskām sirds asinsvadu slimībām (arteriāla hipertensija, sirds mazspēja, aritmija u.c.), plaušu (astma, hronisks bronhīts u.c.), nieru slimībām, vielmaiņas slimībām (cukura diabēts, vairogdziedzera saslimšanas), ir jābūt īpaši piesardzīgiem, jo gripa pasliktina hronisko slimību norisi. Ir pacienti, kuri jāpārliecina par nepieciešamību veikt vakcināciju, bet tādi jau kļūst mazāk, jo norādot uz veselības riskiem, lēmums tiek pieņemts par labu gripas pote," viņš akcentē. Šajā sezonā Dzalba praksē pret gripu ir vakcinējušies vairāk nekā 500 pacienti: bērni, grūtnieces, seniori un hroniskie pacienti.

SPKC veic gripas monitoringu, kas ik gadu turpinās Eiropas Savienības valstīs no oktobra līdz maijam. Pagaidām Latvijā laboratoriski nav apstiprināts neviens gripas saslimšanas gadījums, taču pagājušajā nedēļā ir ziņots viens klīniski apstiprināts gripas gadījums Rīgā, atklāja SPKC.

Pagājušā gripas sezona vērtējama ar zemu izplatību, kas saistīts ar noteiktajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 pandēmijas ierobežošanai: distancēšanos, sejas masku valkāšanu, attālinātām mācībām izglītības iestādēs, periodisku stingru mājsēdi, starptautisko ceļojumu ierobežojumiem u. c.). Tomēr šajā sezonā, pieaugot vakcinācijas aptverei pret Covid-19, vairākās valstīs ierobežojošie pasākumi tiek īstenoti ievērojami mazākā mērogā, kas ir saistīts ar ievērojami lielāku gripas epidēmijas risku, norāda centrā.

SPKC atgādina, ka šobrīd, vakcinējoties pret gripu, imunitāte izveidosies vidēji 10 dienu laikā, tādējādi sākoties gripas pacēlumam, organismam jau būs aizsardzība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!