Foto: F64

Politiskā partija "Latvija pirmajā vietā" (LPV) ir pārsūdzējusi Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) lēmumu nereģistrēt tās parakstu vākšanas iniciatīvu par nevakcinēto darbinieku atlaišanas aizliegumu, informēja partijā.

Novembrī CVK vairākums noraidīja LPV iniciatīvu par parakstu vākšanu, lai aizliegtu atlaist nevakcinētus darbiniekus un liegtu valdībai noteikt Covid-19 ierobežojumus. Tagad politiskais spēks ir vērsies Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamentā ar iesniegumu.

LPV lūdz atcelt šo komisijas lēmumu, kā arī iesniegumā tiesai lūdz uzlikt pienākumu CVK reģistrēt šo noraidīto likumprojektu.

Partijas skatījumā, vērtējot, vai LPV iesniegtais likumprojekts ir pilnībā izstrādāts pēc formas, CVK trūkumus neesot atraduši, bet par saturu saņemtie viedokļi bijuši ļoti atšķirīgi. Saeimas Juridiskais birojs pilnībā atzina likumprojektu par atbilstošu Satversmes 78. panta noteikumiem, savukārt, Tiesībsargs un Tieslietu ministrija uzskatīja, ka likumprojekts ir neatbilstošs pēc satura, klāsta LPV.

Partijā uzskata, ka CVK, veicot juridisko izvērtējumu par to, vai iesniegtais likumprojekts ir pilnībā izstrādāts Satversmes 78.panta izpratnē, faktiski ir vērtējis šo likumprojektu pēc būtības, tas ir, CVK faktiski esot veicis tā politisko izvērtējumu, kas nav komisijas uzdevums. "Pēc būtības to var vērtēt tikai un vienīgi likumdevējs - Saeima vai tauta. LPV ieskatā CVK nebija tiesību vērtēt šo projektu pēc tā, vai tas atzīstams "par labu un vēlamu"," norāda politiskajā spēkā.

LPV sagatavotais un CVK noraidītais likumprojekts paredz izdarīt grozījumus "Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā", lai noteiktu, ka personu tiesību ierobežojumi, ja tādi ir nepieciešami Covid-19 infekcijas izplatīšanās draudu novēršanas nolūkos, ir nosakāmi tikai ar likumu. Tas nozīmē, ka kārtība, kādu šobrīd, izdodot noteikumus, pielieto valdība, netiktu atzīta par likumīgu.

Vienlaikus LPV rosina papildināt likumu ar jaunu pantu, kurš nosaka, ka vakcinācija pret Covid-19 infekciju nedrīkst būt priekšnosacījums darba tiesisko attiecību uzsākšanai vai turpināšanai, jebkuru pakalpojumu sniegšanai vai saņemšanai, jebkuru izglītības programmu apguvei vai dalībai pasākumos.

Viņuprāt, likumā jānosaka, ka epidemioloģiskās drošības apsvērumi nedrīkst būt par pamatu darbinieka atstādināšanai no darba, darba tiesisko attiecību izbeigšanai, darbinieka disciplinārai sodīšanai, darbinieka tiesiskā stāvokļa pasliktināšanai, vienlīdzīgu tiesību principa neievērošanai vai jebkādu nelabvēlīgu seku radīšanai darbiniekam.

Kā ziņots, ja partijas rosinātie likuma grozījumi būtu reģistrēti parakstu vākšanai, tiem būtu bijis jāsavāc 10% vēlētāju paraksti. Ja pēc tam Saeima šos grozījumus nepieņemtu, tie tiktu nodoti izlemšanai referendumā. Taču CVK ir noraidījusi šīs iniciatīvas tālāko virzību uz parakstu vākšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!