Latvijā konstatēti šogad pirmie putnu gripas gadījumi savvaļas putniem
Foto: LETA
Latvijā sešiem mirušiem gulbjiem laboratoriski apstiprināts augsti patogēnās putnu gripas H5N1 apakštips, kas dominē saslimšanas gadījumos savvaļas putniem un mājputniem Eiropas valstīs kopš pagājušā gada oktobra, informēja PVD.

Šī šogad ir pirmā reize, kad Latvijā reģistrēta augsti patogēnā putnu gripa.

Dienestā skaidro, ka mirušie gulbji atrasti Daugavas krastā – trīs atrasti Rīgas pilsētas robežās, bet vēl trīs Salaspils novada teritorijā. PVD atzīmē, ka faktiski mirušo dzīvnieku starpā bijuši vien pāris metri.

Jau ziņots, ka Latvijā augsti patogēnā putnu gripa pērn konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem – no izmeklētajiem 147 mirušo savvaļas putnu paraugiem 50 bijuši pozitīvi.

Neraugoties uz to, ka pēdējais pozitīvais augsti patogēnās putnu gripas gadījums savvaļas putniem Latvijā konstatēts vasarā un ir atcelta lielākā daļa no mājputnu turētājiem noteiktajiem ierobežojumiem, PVD mājputnu turētājus aicina būt piesardzīgiem - ievērot biodrošību un citus noteikumus, kas joprojām ir spēkā.

PVD norāda, ka mājputnu novietņu darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem, jānodrošina darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko lieto tikai mājputnu turēšanas vietā, mājputnu dzirdināšanai jāizmanto ūdens, kas nav iegūts virszemes ūdenskrātuvēs.

Tāpat, lai novērstu tiešu un netiešu kontaktu ar savvaļas ūdensputniem, aizliegts mājputnus, kas ir ūdensputni, izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs.

Joprojām ir aizliegta dalība tirgos ar mājputniem un izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām.

Mājputnu turētājiem ikdienā ir jāievēro stingri biodrošības pasākumi, mājputnu barošanu un dzirdināšanu organizējot mītnē vai norobežotā teritorijā, novēršot savvaļas putnu piekļūšanu barībai un pakaišiem, kā arī nepieļaujot nepiederošu personu piekļūšanu mājputnu turēšanās vietām.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!