Covid-19 kontaktpersonām – skolēniem – vairs nebūs jāievēro mājas karantīna, lemj valdība
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Lai nodrošinātu izglītības procesa nepārtrauktību, valdība otrdien nolēma nepiemērot mājas karantīnas nosacījumus tiem pamatskolēniem un vidusskolēniem, kuri kļuvuši par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām.

Lai piedalītos klātienes izglītības procesā pamata un vidējās izglītības pakāpē, tai skaitā interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmās, izglītojamais, kurš noteikts kā Covid-19 kontaktpersona, turpmāk varēs neievērot mājas karantīnas nosacījumus, ja tiek veikta izglītojamo rutīnas skrīninga testēšana atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra algoritmam. Proti, vairs nebūs desmit dienas jāievēro mājas karantīna, atgriežoties izglītības iestādē bez negatīva testa, kā arī netiks piemērots regulējums par testēšanos septiņu dienu periodā katru dienu pirms klātienes mācību dienas sākšanas.

Arī izglītības procesā nodarbinātie, studējošajie un izglītojamo asistenti, kuri noteikti kā kontaktpersonas, turpmāk varēs neievērot mājas karantīnas nosacījumus, turpinot skrīningu darba devēja vai iestādes vadītāja noteiktas atbildīgās personas uzraudzībā.

Tikmēr augstskolas un koledžas turpinās veikt testēšanu par pašu līdzekļiem.

Savukārt, lai piedalītos klātienes izglītības procesā pirmsskolas izglītības pakāpē, tostarp interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmās, vai lai klātienē saņemtu bērnu uzraudzības pakalpojumu, izglītojamais, kurš noteikts kā kontaktpersona, tāpat kā līdz šim var neievērot mājas karantīnas nosacījumus, ja kopš pēdējā kontakta ar inficētu personu pagājušas ne mazāk kā desmit dienas.

Pašlaik augstskolās un koledžās studiju procesā, kā arī darba pienākumu veikšanā klātienē piedalās personas ar vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātu. Turklāt 15.februārī stāsies spēkā nosacījums, ka gan klātienē, gan attālināti studiju procesa veikšanā, nodarbinātībā un pakalpojumu sniegšanā būs nepieciešams primārās vakcinācijas, balstvakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Kā norādīja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM), pašlaik spēkā esošos noteikumus attiecībā uz mācībām klātienē paredzēts saglabāt līdz ārkārtējās situācijas beigām.

Arī tālmācības studējošajiem dalībai studiju procesā pašlaik tiek piemērota prasība pēc Covid-19 pārslimošanas sertifikāta vai sertifikāta, kas apliecina pabeigtu primāro vakcināciju.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz, ka augstskolām un koledžām ir iespēja akreditēt studiju programmas tālmācības studiju formā, kas neparedz nepieciešamību Latvijas vai ārvalstu studējošajiem klātienē ierasties augstskolas vai koledžas telpās, līdz ar to uz šiem studentiem nav attiecināma prasība par sertifikāta, kas apliecina pabeigtu primāro vakcināciju vai balstvakcināciju, vai pārslimošanas sertifikāta uzrādīšanu par izglītības procesa īstenošanu atbildīgajai personai.

Tāpat ārvalsts studējošais var piedalīties studiju procesā attālināti bez sertifikāta, kas apliecina pabeigtu primāro vakcināciju, balstvakcināciju, vai bez pārslimošanas sertifikāta ne ilgāk kā 60 dienas kopš ierašanās Latvijā studiju programmas apguvei klātienē.

IZM norāda, ka līdz augstskolas vai koledžas iekšējā kārtībā noteiktajam 2021./2022. akadēmiskā gada noslēguma datumam augstskolu un koledžu studējošie var piedalīties studiju procesā attālināti bez Covid-19 pārslimošanas sertifikāta vai sertifkāta, kas apliecina pabeigtu primāro vakcināciju vai balstvakcināciju pret Covid-19.

Kā informēja ministrijā, februāra pirmajā nedēļā Latvijā konstatēto jauno Covid-19 gadījumu skaits ir par 14,3% lielāks nekā iepriekšējā nedēļā. Izglītības iestāžu darbinieku un skolēnu skrīninga rezultātā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits ir pieaudzis par 7%, bet ārpus izglītības iestāžu atklāto jauno Covid-19 gadījumu skaits ir palielinājies par 15%.

Savukārt veikto Covid-19 testu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu ir samazinājies par 3,8%, bet izglītības iestāžu skrīninga veikto testu skaits ir samazinājies par 23,6%.

Vienlaikus pozitīvo testu īpatsvars, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, ir pieaudzis par 6,2% un sasniedzis 39% no kopējā veikto testu skaita, bet izglītības iestāžu skrīningā veikto testu struktūra parāda, ka pozitīvi ir 30,86% veikto izmeklējumu.

Vērtējot Covid-19 saslimstības rādītājus pa vecuma grupām, IZM secinājusi, ka vecuma grupā līdz deviņiem gadiem un vecuma grupā no desmit līdz 19 gadiem saslimstības rādītājam ir tendence stabilizēties. Tas nozīmē, ka skolas vecuma bērnu vidū ir sasniegts Covid-19 saslimstības pieauguma maksimums un tuvākajā laikā varētu tikt novērota Covid-19 izplatības samazināšanās, ņemot vērā, ka liela daļa bērnu, vakcinējoties vai pārslimojot, jau ieguvusi aizsardzību pret šo vīrusu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!