Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) rosina valdību veidojošām partijām vienoties par drošības pasākumu mazināšanas plānu, kas īstenojams pakāpeniski trīs soļos, portālu “Delfi” informēja ministra birojā.
Jau ziņots, ka līdz 15. februārim valdībai jāvienojas par izejas stratēģiju no Covid-19 krīzes.
"Pandēmijas omikrona vilnis ir jāpārvar droši un atbildīgi, kā arī vienkārši un visiem saprotami. Tāpēc aicinu koalīcijas partnerus vienoties par drošības pasākumu mazināšanas plānu, kas īstenojams trīs būtiskos soļos, pakāpeniski atceļot liegumus un atvieglojot nozaru darbu," pauž Pavļuts.
Vienlaikus viņš aicina ņemt vērā, ka situācija veselības aprūpē arvien vēl ir ļoti sarežģīta un saslimstības samazinājums sagaidāms tikai februāra otrajā pusē.
VM pauž, ka pirmie ierobežojumu atvieglojumi jau ir veikti – no nākamās nedēļas skolēniem un pedagogiem, kuri kļuvuši par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, netiek piemēroti karantīnas nosacījumi.
Plānots, ka no 16. februāra karantīnas nosacījumi tiks atviegloti arī pirmsskolās; interešu izglītību un dažādus pasākumus bērni varēs apmeklēt, neuzrādot Covid-19 testu rezultātus, tāpat uz bērniem neattieksies drošības zonas, kā arī viņi varēs bez ierobežojumiem doties "zaļajā" vidē.
Vienlaikus skolēnu un skolotāju drošībai skolās saglabāsies visaptveroša Covid-19 testēšana.
Veselības ministrs rosina no 1. marta īstenot līdz šim apjomīgāko drošības pasākumu mazināšanu.
Tas nozīmētu, ka no 1. marta tiktu atcelts liegums darboties šobrīd slēgtajām nozarēm, piemēram, naktsklubiem un atrakcijām. Tāpat atcelt darba laika ierobežojumus un kvadrātmetru prasības pakalpojumos, atcelt ventilācijas, distanču un attālinātā darba prasības, kas paliks rekomendējošas, atcelt prasību pēc Covid-19 sertifikāta mazumtirdzniecībā (vienlaikus līdzīgi kā Lietuvā saglabāt prasību vienam apmeklētājam nodrošināt 15 kvadrātmetru platību).
Plānots arī būtiski palielināt maksimālā apmeklētāju skaita prasību organizētos pasākumos (no 500 līdz 3000 cilvēkiem), tajos nevajadzēs reģistrēt apmeklētājus. Tāpat plānots būtiski palielināt maksimālo cilvēku skaitu privātos pasākumos (iekštelpās no 10 līdz 50, ārā no 20 līdz 100 cilvēkiem), nebūs noteikti grupu lielumi amatieru aktivitātēs, sportā, izglītībā.
Tūrisma nozarē plānots ievērot Eiropas Savienības prasību minimumu – atļauju nebūtiskai ieceļošanai no visām valstīm ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu Covid-19 testu bez pašizolācijas prasības.
Vienlaikus veselības ministrs rosina saglabāt medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu iekštelpās, kā arī Covid-19 sertifikātu lietošanu vidēs, kurās ir palielināts risks, piemēram, pulcējas lielāks skaits cilvēku un nav iespējams kontrolēt distances, vai netiek lietotas medicīniskās maskas vai FFP2 respiratori, tai skaitā pasākumos, naktsklubos, atrakcijās, sportā, amatieru aktivitātēs, ēdināšanā, reliģiskos pasākumos un pakalpojumos, kur netiek lietotas maskas, kā arī darbā ar klientiem.
Savukārt ja situācija slimnīcās būs stabila un Latvijā būs ne vairāk kā 25 jaunu hospitalizēto Covid-19 pacientu dienā (līdzīgi kā tas noteikts Igaunijā) no 1. aprīļa plānots atcelt arī pārējos drošības pasākumus.
Kā vēlāk mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādīja ministrs, par VM piedāvājumu koalīcijā ir panākta 95% vienošanās. Vēl turpinoties diskusijas par Covid-19 sertifikātu prasību.
Jau ziņots, ka no šā gada 1. marta plānots ieviest būtiskus Covid-19 ierobežojumu atvieglojumus. Šis datums izvēlēts, jo prognozējams, ka februāra beigās Latvijā tiks sasniegts saslimstības augstākais punkts.
Pēc Kariņa teiktā, līdz šim panākta vienošanās, ka ar 1. martu varētu atļaut strādāt tām nozarēm, kuru darbs patlaban ir liegts, tāpat plānots atļaut sniegt pakalpojumus bez patlaban spēkā esošā darba laika ierobežojuma, tomēr par citu ierobežojumu pārskatīšanu vēl notiks diskusijas, tostarp par Covid-19 sertifikāta lietošanu Latvijas teritorijā.