Rinkēvičs: Krievijas draudi ar kodolieročiem ir blefs
Foto: F64

Īpašā režīma izsludināšanu Krievijas kodolspēkos ir blefs, lai mēģinātu ietekmētu gan Ukrainu, gan rietumvalstis, šovakar intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "De facto" teica ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Viņš Krievijas rīcību salīdzināja ar ielu huligānu, kurš ir pārsteigts par pretestību un izvilcis nazi, ar kuru tagad vicinās. Pret huligānu var tikt galā tikai ar vienu metodi - ieturēt stingru pozīciju, norādīja Rinkēvičs.

Ministrs uzsvēra, ka arī NATO ir kodolalianse, jo kodolieroči ir trīs dalībvalstīm - ASV, Francijai un Lielbritānijai. Viņaprāt, jādara tas, ko nesen jau kādā intervijā izdarīja Francijas prezidents Emanuels Makrons, atgādinot Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, ka arī NATO ir kodolieroči.

Rinkēvičs uzsvēra, ka līdz kodolkaram situācija nenonāks, lai gan spriedze pieaugs.

Viņš Krievijas rīcību vērtēja kā izmisuma soli, redzot, ka iecerētais zibenskarš Ukrainā ir izgāzies.

Jau ziņots, ka arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) norādījis, ka īpašā režīma izsludināšanu Krievijas kodolspēkos veikta apzināti, lai sētu paniku gan Ukrainā, gan starptautiskajā sabiedrībā.

"Ir acīmredzams, ka Krievija un pats Krievijas prezidents Vladimirs Putins nebija gaidījuši šādu Ukrainas un demokrātiskās pasaules reakciju un vienotību pret Putina uzsākto karu," pauž Pabriks.

Tāpat Pabriks atgādina, ka saskaņā ar esošo Krievijas militāro doktrīnu draudēšana ar kodolieročiem nav nekas jauns, un Krievija dažādos līmeņos to ir skandinājusi jau gadiem ilgi.

Vienlaikus Pabriks atgādina, ka NATO arī ir kodolalianse, un organizācija ir gatava arī šādām situācijām. Aizsardzības ministrs aicina visus saglabāt mieru un neļauties iebiedēšanai.

Savukārt Rīgā izvietotā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts uzskata, ka kodolieroču žvadzināšana parāda, cik vājš jūtas Kremļa saimnieks Putins.

Mikroblogošanas vietnē "Twitter" Sārts mudināja iedzīvotājus saglabāt mieru, akcentējot, ka pie arvien katostrofālākas Krievijas karaspēka situācijas Ukrainā, bija neizbēgama Krievijas kodolieroču žvadzināšana.

"Šie paziņojumi rāda, cik vājš šobrīd Kremļa saimnieks jūtas," pauda eksperts, gan piebilstot, ka jābūt apdomīgiem.

LETA jau ziņoja, ka Putins devis pavēli Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba priekšniekam Valērijam Gerasimovam un aizsardzības ministram Sergejam Šoigu izsludināt Krievijas atturēšanas spēkos jeb kodolspēkos īpašo kaujas dežūras režīmu.

Šī pavēle dota, tiekoties ar Gerasimovu un Šoigu.

"Vadošo NATO valstu augstākās amatpersonas pieļauj agresīvus izteikumus par mūsu valsti, tāpēc pavēlu aizsardzības ministram un Ģenerālštāba priekšniekam izsludināt Krievijas armijas atturēšanas spēkos īpašo kaujas dežūras režīmu," sacīja Putins.

Viņš arī minēja tādas nedraudzīgas rietumvalstu darbības kā neleģitīmas sankcijas ekonomikas jomā.

Stratēģiskie atturēšanas spēki, kā teikts Krievijas Aizsardzības ministrijas mājaslapā, ir "Krievijas Federācijas Bruņoto spēku kaujas potenciāla pamats, kas domāti, lai atturētu agresiju pret Krievijas Federāciju un tās sabiedrotajiem, kā arī sagrautu agresoru karā ar dažādu ieroču veidu, arī kodolieroču, pielietošanu".

Krievijas tā dēvētie kodolčemodāni atrodas pie prezidenta, aizsardzības ministra un Ģenerālštāba priekšnieka. Tieši šie trīs cilvēki nule kā satikās, lai paziņotu par īpašo režīmu atturēšanas spēkos.

Čemodānu atslēgas ir pie virsniekiem operatoriem. Lai sāktu kodolkaru, pietiek aktivizēt divas no trim sistēmām, vēsta laikraksts "Novaja gazeta".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!