Valdība šovakar aptaujas kārtībā pieņēmusi skaidrāku regulējumu par izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanu Ukrainas bēgļiem.
Noteikumi paredz, ka izmitināšanas pakalpojums ir Ukrainas civiliedzīvotāju nodrošināšana ar apmešanās vietu līdz 90 dienām. Ēdināšanas pakalpojums šo noteikumu izpratnē ir sabiedriskās ēdināšanas nodrošināšana Ukrainas civiliedzīvotājiem līdz 90 dienām, ja tas nepieciešams. Abus pakalpojumu Ukrainas civiliedzīvotājiem nodrošinātu pašvaldība.
Izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojuma sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem koordinētu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests sadarbībā ar Valsts robežsardzi un pašvaldību sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijām.
Pašvaldība izmitināšanu un ēdināšanu organizētu ņemot vērā katra Ukrainas civiliedzīvotāja individuālās vajadzības. Tāpat pašvaldība izveidotu un uzturētu to Ukrainas civiliedzīvotāju sarakstu, kuriem pašvaldības administratīvajā vai sadarbības teritorijā tiek nodrošināts izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojums, šī pakalpojuma sniegšanas vietu un izmantošanas apmēru diennaktīs.
Izdevumus par Ukrainas civiliedzīvotājiem nodrošināto izmitināšanas pakalpojumu pašvaldībai segtu 100 % apmērā no izmitināšanas faktiskajām izmaksām, bet ne vairāk kā 20 eiro par personu diennaktī. Izdevumus par Ukrainas civiliedzīvotājiem nodrošināto ēdināšanas pakalpojumu pašvaldībai sedz 100 % apmērā no ēdināšanas faktiskajām izmaksām.
Ja ēdināšanas pakalpojums tiek sniegts pašvaldības teritorijas ēdināšanas iestādē, ēdināšanas izmaksas nedrīkst pārsniegt konkrētās pašvaldības teritorijas ēdināšanas iestādes ēdināšanas pakalpojuma izcenojumu.
Ja pašvaldības teritorijā nav pieejamas izmitināšanas vietas, pašvaldība uz laiku, līdz ir pieejamas atbilstošas izmitināšanas vietas, var izmitināt personas vietās, kuru izmaksas pārsniedz minētos 20 eiro.
Ja izmitināšanas izdevumi pārsniedz minētos 20 eiro, pašvaldība, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā iesniedzot pārskatu par izdevumiem, kas saistīti ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu, pievieno apliecinājumu, ka izmitināšanas brīdī nav bijušas pieejamas izmitināšanas vietas.
Noteikumi paredz, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sagatavo pieprasījumu finansējuma piešķiršanai no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai segtu pašvaldību izdevumus par izmitināšanu un ēdināšanu.
Patlaban aprēķināts, ka kopumā plānots izmitināt līdz 10 000 personām trīs mēnešus.
Indikatīvais nepieciešamais finansējums būtu 27 miljoni eiro. Ņemot vērā, ka patlaban nav zināms precīzs atbalstāmo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits un atbalsta ilgums, patlaban līdzekļi pieprasīti 50% apmērā no kopējā plānotā finansējuma jeb 13 500 000 eiro.
Sākotnēji tika plānots izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nodrošināt, izmantojot tūristu mītņu piedāvātos pakalpojumus, taču starpinstitūciju darba grupā, izstrādājot izmitināšanas pakalpojuma nodrošināšanas algoritmu, tika panākta vienošanās, ka izmitināšanas pakalpojumu nodrošinās pašvaldība, tai skaitā, slēdzot attiecīgos līgumus par pakalpojuma nodrošināšanu.
Jau ziņots, ka ļoti strauji samazinājusies krīzes gadījumiem paredzēto vietu izmitināšanas kapacitāte, tāpēc ir nepieciešams valdības lēmums par izmitināšanas un ēdināšanas kompensāciju pašvaldībām.
Līdz piektdienas pēcpusdienai 1810 Ukrainas iedzīvotāji vērsušies Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā pēc palīdzības ar izmitināšanu.
Personu skaits, kuras ieradušās no Ukrainas, var būt lielāks, jo daudzi cilvēki paliek pie radiem, draugiem, paziņām vai vēršas pašvaldībās pēc palīdzības pašas.
Vienlaikus Ukrainas iedzīvotāji, kuriem ir biometriskās pases un nav nepieciešama ne sociālā palīdzība, ne palīdzība ar izmitināšanu, var uzturēties Latvijā līdz 90 dienām, gada laikā par to neinformējot valsts iestādes.
Krievija 24.februāra rītā sāka uzbrukumu Ukrainai.