Lai piesaistītu darbiniekus Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) Rīgā un reģionos, tiek īstenoti vairāki pasākumi, tostarp ārstu palīgiem ir pieejams atbalsts no ES fondiem, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā (VM).
VM pārstāve Barbara Ālīte skaidroja, ka finanšu atbalsts no ES fondiem pieejams ārstniecības personām par to, ka speciālisti par savu darbavietu izvēlas iestādi, kas pacientiem nodrošina valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus. Jaunu darbinieku piesaiste NMPD ir ļoti aktuāla, tāpēc ārstu palīgus aicina pievienoties dienestam un izmantot ES fondu iespējas, uzsvēra Ālīte.
Viņa norādīja, ka jaunie speciālisti finansiāli tiek atbalstīti, VM īstenojot divus Eiropas Sociālā fonda projektus – "Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personu pieejamības uzlabošana ārpus Rīgas" un "Atbalsts ārstniecības personām darbam Rīgā un atveseļošanās pasākumi veselības nozarē".
Projektu ietvaros ārstniecības personām izmaksā vienreizēju naudas kompensāciju, savukārt atbalsta saņēmēji apņemas noteiktu laika posmu strādāt valsts sektorā. Tajā skaitā arī jaunie ārstu palīgi var saņemt naudas kompensāciju par darbu NMPD brigādē Rīgā vai ārpus Rīgas, kompensāciju par ģimenes locekļiem un uzturēšanās izdevumiem kā atbalstu darba gaitu uzsākšanai un ikdienas vajadzībām.
Vakanto ārstniecības personu amata vietu skaitam NMPD ir tendence pieaugt. Kā secina dienestā, šobrīd visvairāk nepieciešamas brigāžu otrās ārstniecības personas, īpaši Rīgā, kā arī tuvākajā laikā būs jānodrošina nepieciešamais darbinieku skaits un pēctecība ārkārtas zvanu centrā 113.
NMPD direktore Liene Cipule atklāja, ka projektu iespējas līdz šim izmantojuši jau vairāk nekā 200 dienesta darbinieki – īpaši aktīvi piesakās jaunie kolēģi, kuri uzsākuši darbu dienestā. Iespēju pieteikties projektam NMPD piedāvā arī medicīnas koledžu studentiem, kuri dienestā ierodas praksē.
"Šobrīd visvairāk mums nepieciešamas brigāžu otrās ārstniecības personas, jo īpaši Rīgā. Tāpēc tieši šeit ļoti gaidām jaunos kolēģus. Saredzam projekta pielietojumu un pienesumu arī turpmāk, jo īpaši tik svarīgā struktūrvienībā kā ārkārtas tālruņa 113 zvanu centrā – šādā veidā iespējams nodrošināt pēctecību un stiprināt arī jauno dispečeru maiņu," uzsvēra Cipule.
Ārstniecības personāla nodrošinājumā situācija būtiskāk atšķiras reģionos – Latgalē ir vismazākais vakanto amata vietu skaits, savukārt Rīgas reģionā ir vislielākais. NMPD atzinīgi vērtē šādu ES fondu kompensāciju iespējas un redz tam ieguvumus, jo tas mazina ārstniecības personu mainību, ļaujot piesaistīt darbiniekus ilgtermiņā. Dienestā vienlaikus atzīst, ka ļoti būtiski ir nodrošināt darba tirgū konkurētspējīgu atalgojumu.
Darbinieku piesaistei mērķētais ESF projekts "Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personu pieejamības uzlabošana ārpus Rīgas" tiek īstenots jau kopš 2017. gada nogales. Pieteikumu pieņemšana no ārstniecības personām plānota līdz pieejamā finansējuma apguvei, bet ne ilgāk kā līdz 2023. gada 31. jūlijam. Projekta kopējais attiecināmais finansējums ir 14 612 707 eiro, skaidroja VM.
Savukārt ESF projekts "Atbalsts ārstniecības personām darbam Rīgā un atveseļošanās pasākumi veselības nozarē" sākts pirms gada. Pieteikumu pieņemšana no ārstniecības personām turpināsies līdz pieejamā finansējuma apguvei, bet ne ilgāk kā līdz 2023. gada 30. septembrim. Projekta kopējais attiecināmais finansējums ir 8 948 658 eiro. Projektu līdzfinansē REACT-EU finansējums pandēmijas krīzes seku mazināšanai.