Partiju apvienības "Attīstībai/Par" deputāti Mārtiņš Šteins, Inese Voika, Dace Rukšāne-Ščipčinska, Vita Tērauda un Krista Baumane izstrādājuši grozījums Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, ar kuriem paredzēts noteikt aizliegumu publiskos un izklaides svētku pasākumos izmantot pirotehniskos izstrādājumus no šā gada 1. jūnija līdz gada 1. septembrim.
Likuma izmaiņu autori norāda, ka Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikts, ka regulējuma mērķis ir atbalsta sniegšana Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ šā bruņotā konflikta norises laikā, kā arī vispārēja atbalsta sniegšana Ukrainas sabiedrībai.
"Lielākā daļa Ukrainas civiliedzīvotāji, kas ieradušies Latvijā no Ukrainas, ir personīgi piedzīvojuši kara šausmas, kas saistītas ar apšaudēm, raķešu triecieniem, ievainotajiem, mirušajiem. Tādējādi pastāv risks, ka publisko un izklaides svētku pasākumos salūta laikā, redzot un, dzirdot salūtu un tā izraisītos trokšņus, šādi cilvēki, kas piedzīvojuši kara šausmas, atkal var piedzīvot atkārtotu kara traumu. Tas nebūtu pieļaujams," uzskata priekšlikuma autori.
Aizliegums būtu spēkā uz trīs mēnešiem. Deputātu ieskatā, tas būtu samērīgi pret pirotehnikas ražotājiem un tirgotājiem, ņemot vērā šāda aizlieguma mērķi, ko tas paredz.
Plānots, ka par deputātu priekšlikumu Saeima lems ceturtdien, 12. maijā.
Vairākas nevalstiskās organizācijas jau iepriekš izplatīja aicinājumu valsts un pašvaldību iestādēm, uzņēmumiem un iedzīvotājiem atteikties no salūta un uguņošanas, ņemot vērā to, cik traumatiski var būt skaļi trokšņi Ukrainas kara bēgļiem, kuri ieradušies Latvijā.
"Bumbu triecieniem un signālraķešu svilpieniem līdzīgi trokšņi var izraisīt Ukrainas cilvēku retraumatizāciju. Tādējādi salūta un uguņošanas skaņas var atgriezt cilvēkus atpakaļ situācijā, no kuras viņi ir nesen izbēguši," aicinājumu paskaidro biedrības "Patvērums "Drošā māja"" valdes priekšsēdētāja Gunta Vīksne.
Jau vēstīts, ka Rīgā varētu aizliegt salūtu.