Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) plānotā veselības nozares brīdinājuma streika un protesta akcijas laikā medicīniskā palīdzība tiks sniegta minimālā apjomā, aģentūrai LETA pavēstīja arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.
Ceturtdien LVSADA padome pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju pie Veselības ministrijas (VM). Organizācijā apgalvo, ka, meklējot kompromisu, LVSADA kopš 2021.gada rudens izlīgšanas sarunās ar VM atkārtoti mīkstināja sākotnējās streika prasības. Patlaban ir palikusi tikai viena - LVSADA uzsver, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem būtu jāsaņem vismaz 1862 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem vismaz 1117 eiro, bet ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām - vismaz 745 eiro.
Keris skaidroja, ka streika dienā tās ārstniecības iestāžu struktūrvienības, kas piedalās protestā, strādās svētku dienu - brīvdienu - režīmā. Tas nozīmē, ka struktūrvienības strādās tā, lai varētu nodrošināt minimālo medicīnisko palīdzību, bet tie, kas sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību, darbu turpinās ierastā režīmā.
Izņēmums varētu attiekties uz māsu palīgiem, jo tieši viņu intereses līdz šim ir aizskartas visvairāk, norādīja Keris.
Viņš informēja, ka streika norise ietekmēs plānveida palīdzības sniegšanu, plānveida operācijas un konsultācijas, taču neatliekamā medicīniskā palīdzība tiks sniegta.
"Mēs joprojām ceram, ka valdība nāks pie prāta un mūsu taisnīgu prasību uzklausīs un izpildīs, kā rezultātā mēs no streika varēsim izvairīties. Ja nē, tad septembra otrajā pusē ir paredzēts divu dienu streiks, bet negribētos līdz tam nonākt," sacīja Keris.
Viņš piebilda, ka līdz šim visas nepieciešamās darbības streika rīkošanai ir veiktas un to atbalsta arī Latvijas Ārstu biedrība.
VM joprojām nepiekrīt LVSADA iebildumiem, uzsverot, ka ministrija ir strādājusi un turpinās strādāt, lai palielinātu mediķu algas. Nozarē strādājošo atalgojuma palielināšanai laika posmā no 2019. līdz 2022.gadam atvēlēti vairāk nekā 364 miljoni eiro, savukārt mediķu algas pretstatā pārējiem publiskajā sektorā strādājošajiem šajā laika posmā ir teju dubultojušās, pauž ministrijā.
VM aģentūrai LETA norādīja, - lai piesaistītu speciālistus valsts apmaksātās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai, mediķu atalgojumam ir jāpalielinās arī turpmāk. Līdz ar to visa nozare kopā ir izstrādājusi jauno mediķu atalgojuma modeli, kura pamatā taisnīga, konkurētspējīga, caurskatāma un elastīga sistēma. Ieguvēji no jaunā mediķu atalgojuma modeļa ieviešanas būšot arī pacienti, kuriem ārstniecību nodrošinās motivētāki mediķi izvēloties strādāt valsts, nevis privātajā sektorā.
Ministrija atzīmēja, ka lielākā daļa nozares atbalsta jauno atalgojuma modeli, kas nosaka katrai ārstniecības personu amata vērtībai atbilstošu mērķa algu. Plānots, ka jaunais atalgojuma modelis tuvākajā laikā tiks virzīts apstiprināšanai Ministru kabinetā.
LVSADA ar VM jau ilgstoši norisinās kolektīva interešu strīda sarunas par mediķu atalgojumu, un par to esot informēts arī ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).