Saskaņā ar secināto un Ministru kabineta noteikumiem, mirušās tuviniekiem šī kompensācija pienāktos, un sagaidāms, ka to arī izmaksās. ZVA apstiprināja, ka tas ir šogad ziemā plašāk izskanējušais gadījums par kādu 55-60 gadus vecu sievieti, kura mira septiņas dienas pēc "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas.
ZVA līdz šim saņemti 43 pieteikumi par kompensāciju izmaksu vakcinācijas pret Covid-19 radītu blakusparādību dēļ. 28 gadījumos pieteikumi noraidīti. Visbiežāk tāpēc, ka nav izpildītas visas formalitātes vai konkrētās blaknes nav minētas zāļu aprakstā. 15 iesniegumus vēl vērtē.
Pagaidām ir viens tāds gadījums, kurā, saskaņā ar Ministru kabineta izdotajiem noteikumiem, ZVA patlaban nesaskata iemeslus kompensācijas atteikumam. Turklāt tuviniekiem pienāktos maksimālā noteiktā summa - 142 290 eiro.
"Jā, mēs varam noteikti teikt, ka viens gadījums ar "AstraZeneca" vakcīnu ir tieši cēloniski saistīts. Jā. Tas bija arī nāves gadījums. Šis gadījums atrodas padziļinātā izvērtēšanā un virzās tā saucamajā pozitīvajā virzienā," stāstīja ZVA direktora vietnieks Sergejs Akuličs.
Asociētais profesors Kārlis Trušinskis pastāstīja, ka konkrētā blakusparādība ir minēta šo zāļu aprakstā, bet tā ir ļoti reta un arī nāvi izraisoša komplikācija, kad vienlaikus veidojas trombi jeb asins recekļi un tai pašā laikā asinīs ir samazināts trombocītu skaits.
Tāpat ZVA pašlaik padziļināti pēta vēl divus gadījumus, kuros apstiprināta cēloņsakarība vakcīnai un blaknēm, tajā skaitā miokardītam jeb sirds muskuļa iekaisumam. Tagad speciālisti vērtē, cik ilgstošs bijis kaitējums un cik tas būtisks, jo no tā atkarīgs izmaksas apmērs. Saskaņā ar noteikumiem kompensāciju izmaksā vien tad, ja blaknes ir ilgstošas. Medicīnas tiesību eksperti to sauc par absurdu.
Covid-19 vakcīnu izraisīto blakņu kompensācijas sistēmu valdība apstiprināja šī gada maijā.