Delfi foto misc. - 79379
Foto: Pixabay

Pērtiķu baku slimnieku kontaktpersonām, cilvēkiem ar augstu inficēšanās risku un citiem, atbilstoši Imunizācijas valsts padomes (IVP) rekomendācijām, ir iespējams vakcinēties pret šo slimību, portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Vakcīna pret pērtiķu bakām Latvijā ir pieejama, sākot ar 2022. gada 12. augustu.

SPKC portālam "Delfi" nevarēja pateikt, cik cilvēku jau ir sapotējušies pret šo slimību, jo centrs šādus datus apkopo reizi mēnesī.

Saskaņā ar IVP rekomendācijām vakcinācija rekomendējama: pērtiķu baku slimnieku kontaktpersonām, kuras ar e-nosūtījumu uz vakcināciju nosūta SPKC epidemiologs, pamatojoties uz informāciju, kas iegūta epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā; ārsts, saņemot informāciju no pacienta par ciešu kontaktu ar pērtiķu baku slimnieku un izvērtējot inficēšanās risku.

Tāpat tā rekomendējama personām ar augstu inficēšanās risku, kas tiek nosūtītas uz vakcināciju ar e-nosūtījumu, kuru sagatavo ārsts, ja ir konstatēts augsts inficēšanās risks personai ar diagnosticētu HIV/AIDS vai seksuālās transmisijas infekciju (STI).

Arī ārstniecības personām un laboratorijas darbiniekiem, kuri, veicot darba pienākumus, nonāk ciešā kontaktā ar pērtiķu baku pacientu un/vai izmeklējamo pērtiķu baku pacienta materiālu, būtu ieteicams vakcinēties, norādīja SPKC.

Riska grupu pacientiem, kuri dzimuši līdz 1980. gadam ir jāsaņem viena vakcīnas deva, bet pārējiem jāsaņem divas devas ar vismaz 28 dienu intervālu. Vakcinācija ir valsts apmaksāta.

Latvijā līdz šim reģistrēti četri pērtiķu baku inficēšanās gadījumi. SPKC, veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, noskaidroja, ka visi apstiprināto pērtiķu baku gadījumu infekcijas avoti ir ārpus Latvijas, vietējā transmisija sabiedrībā nav konstatēta. Visi četri gadījumi ir epidemioloģiski pārvaldīti, SPKC organizējot standarta epidemioloģiskās drošības pasākumus, lai novērstu infekcijas izplatīšanos.

SPKC atgādina, ka pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs. Pērtiķu baku gadījumi cilvēkiem bija reģistrēti arī ārpus Āfrikas saistībā ar starptautiskiem ceļojumiem vai importētiem dzīvniekiem. Pērtiķu baku inkubācijas periods (laiks no inficēšanās līdz simptomiem) ir no piecām līdz 21 dienai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!