Ministru kabinets otrdien, 27. septembrī, lēma novirzīt no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" papildu 236,9 miljonus eiro, kas paredzēti dabasgāzes drošuma rezerves iegādei līdz 2022. gada 31. decembrim.
Ministru kabinets un vēlāk arī Saeima atbalstīja Ekonomikas ministrijas priekšlikumu veidot dabasgāzes drošuma rezerves, kuru izveidei, kā tolaik tika lēsts, nepieciešami aptuveni 230 miljoni eiro. Rezerves tiek veidotas, lai nodrošinātu dabasgāzes nepārtrauktu apgādi.
Šā gada 23. augustā valdība lēma gāzes drošuma rezervēm novirzīt 193,483 miljonus eiro, tomēr šodien lemts par vēl 236,9 miljonu eiro novirzīšanu šim mērķim.
Tādējādi gāzes drošuma rezervju izveidei līdz šā gada beigām kopumā piešķirti 430,30 miljoni eiro.
Plašākas detaļas par valdībā lemto nav pieejamas, tomēr iepriekš portāls "Delfi" vēstīja, ka AS "Latvenergo" energoapgādes drošuma rezervju iegādi plāno veikt šā gada pēdējā ceturksnī, gāzi iegādājoties no Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināļa. Gāzes rezerves tiks uzglabātas Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.
Enerģētikas likums paredz, ka Ministru kabinets nodrošina energoapgādes drošuma rezervju iegādi un to iesūknēšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē. Tāpat likums paredz, ka energoapgādes drošuma rezervju uzglabāšanas izmaksas tiek iekļautas vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora pārvades pakalpojumu tarifos.
No likuma izriet, ka energoapgādes drošuma rezerves tiek izmantotas, lai nodrošinātu nepārtrauktu apgādi ar dabasgāzi. Tāpat noteikts, ka par energoapgādes drošuma rezervju izmantošanu lemj Ministru kabinets. Valdība reizi divos gados pārskata nepieciešamo energoapgādes drošuma rezervju apjomu, pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas izvērtējumu par energoapgādes drošuma situāciju un pieejamiem dabasgāzes avotiem un jaudām.
Piešķirot līdzekļus dabasgāzes drošuma rezervju iegādei, budžeta programmai "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" šogad kopumā novirzīti 1,42 miljardi eiro.
Jau vēstīts, ka Ministru kabinets šā gada 12. aprīlī konceptuāli vienojās Latvijā veidot dabasgāzes rezerves, lai nodrošinātu "drošības spilvenu" elektrības ražošanai.
Tāpat vēstīts, ka, izvērtējot riskus, kas saistīti ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, un atbilstoši šī gada 24. februāra valdības dotajam uzdevumam valsts drošības nolūkos papildināt gāzes rezerves AS "Latvenergo" ir operatīvi veikusi iepirkumu aptuveni divu teravatstundu (TWh) gāzes iegādei "Latvenergo" termoelektrostaciju (TEC) ražošanas apgādes drošumam, informēja uzņēmums.