Foto: DELFI

Situācijā ar gāzes noplūdi no "Nord Stream" cauruļvadiem Baltijas jūrā pagaidām vēl ir daudz nezināmo, lai spriestu par gāzes noplūdes ietekmi uz Baltijas jūras vidi, informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.

VVD norāda, ka tūlītēju, būtisku, negatīvu seku nav. VVD rīcībā nav ziņu par bojāgājušām zivīm vai citiem jūras organismiem.

Metāns, kas ir galvenā dabas gāzes sastāvdaļa, ir siltumnīcefektu izraisoša gāze. Milzīga apjoma gāzes nonākšana atmosfērā var pastiprināt siltumnīcefektu, kas savukārt izraisa klimata izmaiņas, skaidro Jalinska.

Patlaban nav zināms ne noplūdušās gāzes apjoms, ne apstākļi, tādēļ izdarīt secinājumus par iespējamo kaitējumu videi vēl ir pāragri.

Jalinska uzsver, ka VVD seko līdzi notikumu gaitai nepārtrauktā režīmā.

Kā vēstīts, Dānijas varasiestādes kopumā konstatējušas trīs noplūdes gāzesvados "Nord Stream" un "Nord Stream 2", kas no Krievijas stiepjas līdz Vācijai.

Novērojumu stacijas Zviedrijā un Dānijā reģistrējušas spēcīgus zemūdens sprādzienus pirms tika atklātas noplūdes no "Nord Stream" gāzes vadiem Baltijas jūrā.

Apzināta infrastruktūras bojāšana Baltijas jūrā ir ārkārtīgi nopietns incidents, un lai to izmeklētu un vienotos par turpmākajiem soļiem, ir svarīga cieša Eiropas Savienības (ES) un NATO sadarbība, mikroblogošanas vietnē "Twitter" uzsvēra Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Iepriekš Iekšlietu ministrijā norādīja, ka, reaģējot uz izskanējušo informāciju par iespējamo diversiju pret Baltijas jūrā esošo gāzes pārvades infrastruktūru "Nord Stream", Latvijas atbildīgās iestādes pastiprinājušas drošības pasākumus enerģētikas pārvades infrastruktūras sektorā.

Patlaban no ārvalstu atbildīgajām iestādēm tiek iegūta precizējoša informācija par gāzes vada bojājumiem un to izraisītajām sekām. Šobrīd atbildīgo dienestu rīcībā nav informācijas, kas būtu par pamatu izsludināt paaugstinātu terorisma draudu līmeni, norādījis iekšlietu ministrs Kristaps Eklons (AP).

Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) sociālajā tīklā "Twitter" paziņojis jau tiešāk, proti, ka gāzes vadu cauruļu saspridzināšana Baltijas jūrā ir diversija un tā ir notikusi tiešā NATO teritorijas tuvumā. Šis ir brīdis, kad ir nepieciešama cieša ES un NATO sabiedroto sadarbība incidenta izmeklēšanā un kritiskās infrastruktūras aizsardzībā.

Cauruļvada "Nord Stream" sabotāža ir klasificējama kā visnopietnākais drošības un vides incidents Baltijas jūrā, norādījis Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks otrdienas vakarā pauda uzskatu, ka "Nord Stream" avārija ir Krievijas plānots terorakts, Maskavai šādi pirms ziemas cenšoties sēt paniku Eiropas Savienībā (ES).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!