Muižnieks pārliecināts par 'Amnesty International' savākto liecību patiesumu
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Katrs "Amnesty International" paziņojumā par Latvijas varasiestāžu iespējami vardarbīgo izturēšanos pret migrantiem pie Latvijas-Baltkrievijas robežas minētais teikums ir pamatots, liecības ir pārbaudītas un salīdzinātas ar citām, secinot, ka tās ir savstarpēji līdzīgas, intervijā Latvijas Televīzijai pauda starptautiskās cilvēktiesību organizācijas "Amnesty International" Eiropas reģionālā biroja direktors Nils Muižnieks.

Muižnieka skatījumā, pārliecību par liecību patiesumu stiprinot arī tas, ka līdzīgi secinājumi izdarīti arī ziņojumos par situāciju uz Polijas un Lietuvas robežām. Organizācijas pārstāvis pieļāva iespēju, ka policijas speciālo uzdevumu bataljona darbinieki bijuši tie, kas, iespējams, vērsuši vardarbību pret migrantiem.

Vienlaikus Muižnieks nenoliedza, ka Baltkrievija migrantus izmanto savās interesēs, tomēr tas nemainot viņa nostāju, ka Latvijai jāpieņem pieteikumi no migrantiem, katru gadījumu vērtējot atsevišķi.

Latvija "Amnesty International" pārmetumus kategoriski noliedz, uzsverot, ka tās ir tikai dažu migrantu liecības, kas nav apliecinātas ar pierādījumiem.

"Amnesty International" mājaslapā ievietotajā paziņojumā apgalvots, ka Latvijas varasiestādes ir vardarbīgi atgrūdušas bēgļus un migrantus pie valsts robežas ar Baltkrieviju, pieļaujot "daudzus smagus cilvēktiesību pārkāpumus, tostarp slepenu aizturēšanu un pat spīdzināšanu".

Latvija bēgļiem un migrantiem esot izvirzījusi "nežēlīgu ultimātu": "piekrist "brīvprātīgi" atgriezties savā valstī vai palikt iesprostotiem uz robežas, saskaroties ar aizturēšanu, nelikumīgu atgriešanos un spīdzināšanu". Dažos gadījumos migrantu patvaļīga aizturēšana uz robežas var līdzināties piespiedu pazušanai, vērtējusi "Amnesty International" Eiropas institūciju biroja direktore Ieva Gedija.

Latvijas varas iestādes esot atstājušas vīriešus, sievietes un bērnus ārpus telpām zemā temperatūrā, bieži mežos, kur viņi uzturējušies teltīs. Latvijas amatpersonas migrantus esot vardarbīgi atgrūduši atpakaļ uz Baltkrieviju, kur viņiem neesot iespēju meklēt aizsardzību. Šīm darbībām nav nekāda sakara ar robežu aizsardzību un tās ir nekaunīgi starptautisko un ES tiesību pārkāpumi, uzskata "Amnesty International".

Organizācija savu nostāju pamato, atsaucoties uz dažiem irākiešu migrantiem, kuri apgalvojuši, ka Latvijas likumsargi viņus situši. Tāpat Latvijas amatpersonas esot spiedušas cilvēkus piekrist "brīvprātīgi" atgriezties savās izcelsmes valstīs.

Vienlaikus Iekšlietu ministrija (IeM) un Valsts robežsardze noraida "Amnesty International" absurdos apgalvojumus, ka Latvija esot veikusi "bēgļu un migrantu patvaļīgu aizturēšanu un spīdzināšanu", jo tie balstīti uz atsevišķu personu nepārbaudītiem apgalvojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas.

Kā informēja IeM, līdz šim brīdim nav konstatēts neviens gadījums, kad Valsts robežsardzes, Nacionālo bruņoto spēku vai Valsts policijas pārstāvji būtu pielietojuši fizisku spēku vai arī speciālos līdzekļus pret migrantiem. Valsts robežsardzē nav saņemtas sūdzības par fiziska spēka un speciālo līdzekļu pielietošanu no personām, kuras mēģinājušas nelikumīgi šķērsot Baltkrievijas-Latvijas robežu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!