Mairita Daukste
Otrdien, 25. oktobrī, Latvijā dienas vidū varēja vērot daļēju Saules aptumsumu. Neparasto ainu Latvijas debesīs dažādās valsts vietās fiksējuši sociālo tīklu lietotāji, kuri ar fotoattēliem dalījušies tīmeklī.

Kā liecina ieraksti sociālajā vietnē "Twitter", pamanīt un iemūžināt daļēju Saules aptumsumu bijis saviļņojošs un patīkams mirklis.

Piemēram, Edgars Priede savu "Twitter" ievietoto fotoattēlu apraksta ar vārdiem "Tad mākoņi pašķīrās un izdevās iemūžināt".

Savukārt Ainars Mankus raksta: "Nu kā mēnestiņš, cigāniņš…". Savukārt Lato Lapsa neikdienišķo ainu raksturojis ar vārdiem: "Gandrīz kā Varšavā".

Portāls "Delfi" iemūžinājis daļēju Saules aptumsumu Talsos.

View this post on Instagram

A post shared by ReTalsi (@retalsi.lv)

Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) informēja, ka 25. oktobrī skatāmais aptumsums bija vidēja izmēra Saules aptumsums, jo maksimālajā brīdī tika aizsegta nedaudz vairāk nekā puse Saules diametra.

Aptumsuma sākums Rīgā tika prognozēts plkst. 12.12, savukārt maksimālā fāze, kad Mēness aizklās 59% Saules diametra, tika noteikta plkst.13.23. Savukārt noslēgums — plkst.14.33.

Citās Latvijas vietās nedaudz atšķīrās gan norises laiki, gan maksimālā fāze.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2021. gada 10. jūnijā, bet nākamais ir gaidāms 2025. gada 29. martā, kad Mēness aizsegs vien piekto daļu Saules diametra.

Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskajā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142.gadā.
Tikmēr tā saucamais gredzenveida Saules aptumsums Latvijā būs novērojams 2039. gada 21. jūnijā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar robu.

LAB atgādina, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus.

Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna. Īpaši interesanti aptumsuma laikā ir vērot Saules projicēto attēlu ar "robu". Tādi attēli veidojas caur koku zaru spraugām vai mazākā izmērā caur papīra lapā izdurtiem caurumiņiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!