'Apvienotais saraksts' piedāvās potenciālās koalīcijas partijām izstrādāt un parakstīt vēl vienu memorandu
Foto: LETA

Partiju apvienība "Apvienotais saraksts" (AS) piedāvās potenciālās koalīcijas partijām - Nacionālajai apvienībai (NA) un partiju apvienībai "Jaunā vienotība" parakstīt vēl vienu memorandu, otrdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu žurnālistiem sacīja viens no AS dibinātājiem, uzņēmējs un arhitekts Uldis Pīlēns.

Viņš norādīja, ka šo dokumentu varētu nosaukt par "memorandu 2" un tajā būtu jāatspoguļo nākamās koalīcijas uzdevumus turpmākajiem gadiem un finansiālo ietvaru. Tas, pēc Pīlēna paustā, varētu palīdzēt ātrāk virzīties uz priekšu ar valdības izveidi.

Pīlēna ieskatā, no sākuma ir jāizveido dokuments ar uzdevumiem koalīcijai un finansiālo ietvaru, tad varētu tapt valdības deklarācija un tikai tad varētu runāt par atbildības sfēru sadalījumu saskaņā ar JV līdera Krišjāņa Kariņa piedāvājumu, ja AS gūs pārliecību, ka koalīcija spēs izpildīt savus uzdevumus.

Savukārt Valsts prezidents žurnālistiem sacīja, ka situācija ir laba, jo puses ir apņēmušās turpināt sarunas, lai varētu sagatavot valdības deklarāciju, kurā būtu noteikti uzdevumi nākamajai valdībai. Levits atsaucās uz jau iepriekš pausto, ka no Kariņa nākamās nedēļas laikā tiek gaidīts valdības deklarācijas uzmetums.

"Es guvu pārliecību, ka AS arī vēlas nonākt līdz deklarācijai. Manuprāt, par virkni jautājumu jau pastāv vienošanās, ir jautājumi, kur šīs vienošanās vēl nav, bet kur to var panākt," uzsvēra prezidents.

Arī Pīlēns atzina, ka saruna ar Valsts prezidentu bija produktīva, atzīmējot, ka līdzšinējās sarunas nav gājušas gludi. Viņš norādīja, ka pastāv vēlme izveidot valdību kopā ar NA un JV, izveidot valdības deklarāciju, rīcības plānu un sadalīt atbildības sfēras.

"Mūsu uzsvars vienmēr ir bijis uz horizontālo sadarbību, jo īpaši laikā, kad potenciālā budžeta skaitļi nebūs iepriecinoši nedz sabiedrībai, nedz nozarēm. Tāpēc mēs pozitīvi uztvērām prezidenta ideju par ministru biedriem tur, kur tas ir nepieciešams," sacīja AS pārstāvis.

Komentējot partijas biedru iepriekš pausto, Pīlēns klāstīja, ka noticis pārpratums saistībā ar lietu secību. AS no sākuma piedāvā izstrādāt deklarāciju, rīcības plānu, tad runāt par atbildības sfēru sadali un tikai tad nosaukt konkrētus uzvārdus.

"Pēc JV lūguma paātrināt procesu par atbildības sfēru nosaukšanu, mēs nākam pretim ar savu redzējumu horizontālai sadarbībai. Mums ir priekšā grūti laiki un diemžēl nāksies izšķirties par konsolidācijas pasākumiem. Horizontālā saite ar ministru biedru iesaisti ne tikai ir moderna, eiropeiska kārtība valsts pārvaldē, bet ļauj daudz vieglāk izšķirties par konsolidācijas pasākumiem," skaidroja AS pārstāvis.

Kā ziņots, AS politiķis Andris Kulbergs pirmdienas vakarā intervijā Latvijas Televīzijā pauda, ka vienošanās par atbildības jomu sadali topošajā valdībā vēl nav panākta, lai gan Kariņš un Levits pēc tikšanās paziņoja, ka pēdējās dienās panākts ievērojams progress attiecībā uz jaunās koalīcijas darba virzieniem un vienošanās par atbildības jomu sadali.

Kariņš iepriekš klāstīja, ka papildus pie NA pārraudzītās Aizsardzības ministrijas tiks izveidots ministra biedra postenis, ko ieņemtu AS pārstāvis. Konkrēti ministra biedra uzdevumi un to apjoms tikšot laika gaitā precizēts – visticamāk, tie būs saistīti ar to, kā militāra apdraudējuma gadījumā plaša sabiedrība tiek iesaistīta militāri civilajā aizsardzībā, skaidroja JV politiķis.

Otra vienošanās paredzot, ka vides bloks pamatā paliks Reģionālās attīstības un digitālo lietu ministrijā (līdz šim – VARAM), pastāstīja Kariņš. Savukārt Klimata departaments pāries uz jauno Klimata un enerģētikas ministriju. Starp partijām vēl būs diskusijas, kuri departamenti tai būtu jāpārņem, lai jaunā ministrija varētu pilnvērtīgi strādāt.

Saskaņā ar Kariņa priekšlikumu topošajā valdībā JV ieņems septiņus amatus - Ministru prezidenta, finanšu, ārlietu, izglītības un zinātnes, tieslietu, klimata un enerģētikas, kā arī labklājības ministra amatus.

AS pienāksies jau pašlaik ieņemamais Saeimas priekšsēdētāja amats un vēl četri amati valdībā - iekšlietu, zemkopības, veselības, kā arī reģionālās attīstības un digitalizācijas lietu ministra amati. Savukārt NA būs četri ministru posteņi – aizsardzības, kultūras, satiksmes un ekonomikas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!