Ārlietu ministrija (ĀM) pēdējo mēnešu laikā novēro satraucošu tendenci, ka sociālajos tīklos starptautiskās organizētās noziedzības grupējumi aktīvi vervē Latvijas valstspiederīgos, piedāvājot pārvadātāju darbu Eiropas valstīs – Ungārijā, Čehijā, Horvātijā, Polijā un Serbijā.
Darba piedāvājums un solītais atalgojums ir vilinošs, tāpēc pēc ĀM rīcībā esošajām ziņām tam jau ir piekrituši vairāki desmiti Latvijas valstspiederīgo, portāls "Delfi" uzzināja ministrijā.
Lai gan vervētāji sola, ka darba pienākumos ietilpst preču pārvadāšana, realitātē darbiniekiem tiek likts Eiropas Savienības (ES) teritorijā nelegāli ievest imigrantus no Irānas, Sīrijas un citām trešajām valstīm.
ĀM akcentē, ka 2021. gadā Ungārijā tika aizturēti 11 nelegālo migrantu pārvadātāji no Latvijas, no kuriem trīs – Horvātijā, bet kopš šī gada sākuma Latvijas vēstniecība Ungārijā ir saņēmusi ziņas jau par 30 gadījumiem. Šādu gadījumu skaits turpina pieaugt.
Vidējais aizturētās personas profils ir 20-40 gadus vecs vīrietis, kurš ar Latvijā vai kādā citā valstī nomātu mikroautobusu vai vieglo automašīnu ir vedis imigrantus pāri Serbijas–Ungārijas robežai vai uzņēmis tos Ungārijas teritorijā robežas tuvumā, ar mērķi nogādāt tos Austrijā.
Tas ir noziedzīgs nodarījums, par kura izdarīšanu personām draud aizturēšana un tiesāšana valstī, kurā noziegums izdarīts, un sodi par imigrantu nelegālu pārvadāšanu ir bargi, uzsver ĀM.
Ministrija paziņojuma medijiem "stingri aicina Latvijas valstspiederīgos rūpīgi izvērtēt jebkuru darba piedāvājumu ārvalstīs un nepiekrist nepārbaudītu darba devēju solījumiem iegūt vieglu peļņu, jo aiz tā var slēpties nodoms veikt noziedzīgus nodarījumus".
Ja Latvijas valstspiederīgajiem ir aizdomas, ka tiek piedāvāts veikt nelikumīgas darbības, ĀM aicina ar iesniegumu vērsties tuvākajā Valsts policijas (VP) iecirknī. Tāpat ĀM aicina tuviniekus, kuri konstatē, ka ārvalstī ir pazudusi persona un ar viņu nav iespējams sazināties, vērsties VP ar lūgumu personu izsludināt meklēšanā.
Savukārt personas, kuras nonākušas ārkārtas situācijā ārvalstīs, ĀM aicina sazināties ar ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.
Aizturētajiem un viņu radiniekiem jāņem vērā, ka Latvijas diplomātiskā un konsulārā pārstāvniecība nevar iejaukties ārvalsts tiesu, policijas un tiesību aizsardzības iestāžu darbībā, ja Latvijas valstspiederīgais ārvalstī ir izdarījis likumpārkāpumu sniegt juridiskas konsultācijas un advokāta pakalpojumus, kā arī sniegt tulka pakalpojumus.
Ikvienam aizturētajam ārvalsts, kurā persona aizturēta, nodrošina advokātu un nepieciešamības gadījumā arī tulku.
Ja personu neapmierina piešķirtais advokāts vai tulks, vēstniecība var nosūtīt pieejamo advokātu un tulku sarakstu, tomēr lēmumu par konkrēta pakalpojuma sniedzēja izvēli pieņem pats aizturētais un viņa tuvinieki, piebilst ĀM.