Nākamais, lūdzu! - Jaunā Vienotība - Krišjānis Kariņš, Edgars Rinkēvičs, Evika Siliņa - 7
Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

"Šis nav politiski risināms jautājums", komentējot Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) paustās bažas par tā reorganizāciju, pauda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Šī gada 2. janvārī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes pieņemtais lēmums par LOC reorganizāciju, kas paredz strukturālas izmaiņas Onkoķirurģijas klīnikā, "piešķīlis uguni" samilzušajam strīdam starp ārstiem un slimnīcas valdi, iepriekš vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Vēlāk LOC ārstu kolektīvs izplatījis atklātu vēstuli premjeram, veselības ministrei Līgai Meņģelsonei un citām organizācijām, iebilstot pret iecerēto struktūrvienības reorganizāciju, kas viņu ieskatā nelabvēlīgi ietekmēs pacientus.

Komentējot vēstulē paustās bažas, Kairņš pirmdien, 9. janvārī, mediju pārstāvjiem atzina, ka situācija ir sarežģīta, bet šis jautājums būtu risināms slimnīcas iekšienē – dažādu nodaļu starpā un ar slimnīcas valdi. "Šis nav politiski risināms jautājumus," uzvēra premjers.

Tajā pašā laikā valdības vadītājs pauda, ka viņam ir svarīgi, lai šajā situācijā neciestu pacienti. "pats esmu pārliecināts, ka risinājumu var atrast," sacīja Kariņš, piebilstot, ka šajā procesā iesaistīta arī veselības ministre Līga Meņģelsone.

Tāpat premjers atklāja, ka patlaban koalīcijas partneri diskutē par 2023. gada budžetu, un viņš norādīja uz iespējamiem "papildus naudas piešķīrumiem" veselības aprūpes vajadzībām. "Neviens lēmums vēl nav, bet viena no prioritātēm ir veselības aprūpe," uzsvēra Ministru prezidents.

Savukārt Apvienotā saraksta pārstāvis Edgars Tavars norādīja, ka viņš ir ticies ar RAKUS vadību un LOC pārstāvjiem, piebilstot, ka patlaban redzamas sekas "kapitāli ielaistai problēmai". Arī Tavars atzina, ka šajā situācijā pacients ir ķīlnieks, kas nav pieļaujams.

Tavars piebilda, ka ir dots zināms laks, kad tiek gaidīts risinājums, pretējā gadījumā būs rīcība. Viņš gan neprecizēja – kāda rīcība.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka RAKUS padomes loceklis Valts Ābols pirmdien, 9. janvārī, preses konferencē par konfliktu sacīja, ka "ledus ir sakustējies, un notiek situācijas risināšana".

Slimnīcas organizētajā mediju brīfingā viņš sacīja, ka aizvadītajā nedēļā notika tikšanās ar LOC, kur tika izvirzīti trīs galvenie problēmu bloki – LOC strukturāla nedalāmība, risinājumi augsti kvalificētu speciālistu atalgojuma veidošanas principos, kā arī konstruktīvas komunikācijas trūkums starp vadību un LOC mediķiem. Ābols uzsvēra, ka "bez šādas sadarbības abu pārējo jautājumu virzība nav iespējama", tāpēc komunikācijas uzlabošana ir pirmais punkts darāmo darbu sarakstā.

"Problēmas bija satītas lielā mezglā, tāpēc mēģinām atšķetināt atsevišķos diedziņus – tikai tā mēs varam risināt problēmas pēc būtības," portālam "Delfi" pauda Ābols.

Ābols uzsvēra, ka RAKUS nav tikai augsta līmeņa onkoloģijas speciālisti, bet arī citi un jautājums par atalgojumu ir jāskata kopumā, kas prasītu kompleksu risinājumu ilgtermiņā. Viņa ieskatā par šo problēmu arī ir jārunā, ir jāsaprot, kādi ir risinājuma soļi – "cik daudz pašas slimnīcas ietekmes lokā un cik daudz nepieciešama nosacīta palīdzība no ārpuses".

Viens no svarīgākajiem punktiem ir arī Onkoloģijas centra nākotne, strukturālā nedalāmība, organizatoriskais modelis un tas, kādā veidā tiks organizēts darbs nākotnē, sacīja Ābols. "Veids, kādā mēs izvēlēsimies darbību nākotnē, palīdzēs vai traucēs virzīties arī akreditētā Vēža centra virzienā," sacīja Ābols, piebilstot, ka arī šī būs sarežģīta diskusija darba grupā, kā nonākt pie labākā rezultāta pacientiem.

Tāpat Ābols sacīja, ka šonedēļ tiks veidots rāmis jeb formāts, kādā turpmāk notiks sadarbība un diskusijas – paši Onkocentra mediķi ir aicināti izvirzīt cilvēkus darba grupām. "Ir svarīgi, ka šajās darba grupās piedalās tie cilvēki, kas reprezentē tās idejas, kas ir Latvijas Onkocentra mediķiem," viņš uzsvēra.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!