Vai gēla nagi un kumelīšu tējas paciņas liecina par zināmu turības līmeni, vai nabadzīgs ir tikai cilvēks cauros apavos un nolaistu acu skatu, un, vai turības trūkumam pie vainas ir izšķērdība – diskusijas par šādiem jautājumiem pirmdienas rītā pēc "Delfi" aizsāktās rakstu sērijas "Izdzīvotāji", ko aizsāka žurnālistes Ievas Albertes sleja un tvīts, kurā viņa piesaka rakstu tēmu, uzšvirkstēja tviterī un turpina burzguļot vēl darba dienas beigās.
Sojas lates dzērājiem labāk šo nelasīt. Sākam Delfos sēriju "Izdzīvotāji". Pirmais gabals- bez maksas 🍩🧁(emoji atbilstoši autores vaigu formai) https://t.co/PmUxmN1TIl
— Ieva Alberte (@AlberteIeva) January 30, 2023
Tiem, kas nesēž sojas latē un ābolītī non stop, bet 20 gadus darbā redz izmisušus cilvēkus, noteikti ir citādāks priekšstats par to, kas ir trūkums. Un kopaina. Vai ne? :)
— Ieva Alberte (@AlberteIeva) January 30, 2023
kaur kāda jocīga diskusija. Protams, ka daļa noteikti izlaidības dēļ ir bez iekrājumiem, bet daļai tie ir objektīvi apstākļi. Ir ļoti vienkārši vispārināt - tas nozīmē neiedziļināties problēmā. Turklāt, ko nozīme nabadzība? Ir milzums faktoru, kas to var ietekmēt.
— Ronalds Seleckis (@ronaldsseleckis) January 30, 2023
Rakstu izlasīju, samulsu no ievada un nosodījuma tajā. Laukos gellakas manikīrs maksā 10-15 eur, ko, PROTAMS, var iztērēt citur. Esmu ilgu laiku taisījusi manikīru arī trūcīgākām sievietēm un par šo aizdomājusies, bet tas manikīrs bieži vien ir vienīgā pozitīvā lieta nedēļā.
— Ance Tarvida (@ancetarvida) January 30, 2023
Oi, "auzu piens", ja taisa mājās, vispār pa lēto - sablendērē auzas ar ūdeni (arī nespēju noturēties).
— Sanita Rībena (@sanitaribena) January 30, 2023
Rakstu ideja laba, bet tik tas manikīra un tējas vērtējums ir ļoti subjektīvs - neatkārtošu komentārus, bet vēlos piebilst, ka Možuma kumelīšu tēja maksā 80 centus, bieži vien ir vienīgā pieejamā zāļu tēja lauku veikalos un to dod arī labdarības pakās + ne visur kumelītes aug.
— Nenormamma (@nenormamma) January 30, 2023
Vai tad trūcīgas ģimenes statuss nav jāpierāda sociālajos ar bankas konta izdrukām? Ja jau šāds statuss, tad kāda nozīme pēc kādas tējas smaržo māja? Bet ja māja smaržo pēc turības, tad kā/ kāpēc "trūcīgi"?
— Kastiņa (@IngaPatmalniece) January 30, 2023
Reiz biju ģimenē, kur arī bija problēmas gan ar rēķinu nomaksu, gan kvalitatīvu pārtiku, bet katru nedēļu tika pirkta Privātā dzīve un citi tabloīdi. Bet tas bija veids, kā pietuvoties izsapņotajai "smalko ļaužu dzīvei". Tagad to aizstāj telefons, Insta un Tik-Tok.
— Kristīne Želve (@Zelve) January 30, 2023
Šis tomēr bija netaisni - nabadzība bieži iet roku rokā ar sliktu finanšu pratību un asimetrisku izpratni par vērtībām. Paciņu tēja varbūt bija speciāli pirkta "smalkajai žurnālistei no Rīgas" un nagi lakoti "lai nepadomā, ka es te laukos sevi nekopju".
— Kristīne Želve (@Zelve) January 30, 2023
Sabojāju sev rītu ar šo rakstu,man arī ir manikīrs,bet nav samaksāti rēķini,nu un? Vērtēt cilvēkus pēc vizuālā ir tik postpadomiski,kaut vai paskatāmies uz tiem pašiem skandināviem-viņiem ir pilnīgi vienalga,vai džemperis gucci vai h&m!Jebkurā gadījumā skaitīt svešu naudu ir fuj! https://t.co/VL8S8xBMUJ
— LINDA (@lindahaka) January 30, 2023
Lūk. Naudas tāpat nav, vai nu ar nagiem, vai bez. Tad kāpēc neuzlikt nagus un vismaz drusciņ sajusties normāli.
— Didzis Veinbergs (@didzvein) January 30, 2023
90-tajos kursabiedrene, kuras jaundzimušā tēvs bija pateicis atā, vienmēr bija sakopta, uzpucēta un jā, ar nagu laku. Neviens nezināja, ka vakaros viņa rakājas pa miskastēm, meklējot pārtiku. Būtu toreiz teikusi, mēs palīdzētu! - Nē, man nav tāda faila kaut ko lūgt.
— Rūta Mežavilka (@Ruta_Mezavilka) January 30, 2023
Ko līdzētu pilns kuņģis, ja dvēsele būtu mirusi...
— Ievaklim (@Ievaklim1) January 30, 2023
Valstij pirmām kārtām jānodrošina apstākļi, lai arī no tādiem laukiem jaunieši var izstudēt un tikt normālā darbā, nevis tikai uz Vāciju aizbraukt kastes krāmēt. Tad, protams, var arī apspriest, kādu finanšu pratību mācīt, bet vispirms jātiek pie finansēm, ko prast.
— Didzis Veinbergs (@didzvein) January 30, 2023
Vēl jau arī cilvēka lepnums. Ja arī iet grūti, tas nenozīmē, ka gribas par to atzīties sociālajam darbiniekam, kas izmuldēs visam pagastam - re, kā tā tur. Ļoti labi saprotu, kāpēc mana mamma ārste negāja uz pašvaldību ne pēc kā. Es arī neiešu. Šaura vide, vienaldzība, zīmogi.
— Ilze Sperga (@saprge) January 30, 2023
Reti muļķīgs gabals. Ne visiem jābūt salīkušām tantiņām un jālasa ozolzīles kafijai.
— Eriks Stendzenieks (@E_Stendzenieks) January 30, 2023
Jūs te attaisnojat nabaga sievieti, ok, ticu, ka dažām tā ir, BET laukos nereti jūt, ka naudas nav, bet skropstiņas un nadziņi (un gari, zili kanekaloni) gan ir. Nabadzības patiesā seja = slikta finanšu pratība. Cer, ka, uzliekot skropstiņas, uzreiz pacelsies sociālais statuss.
— Ilze Mājsēde (@Bertaane) January 30, 2023
Jā, šis noteikti arī. Un paskat kāds es ar labiem ienākumiem mantas gudrs. Gudri iepērkos, gudri uzkrāju, gudri investēju. Kas ir labi un svarīgi, bet diezvai ir galvenā problēma kādam kurš pelna 500 eur un saņemt 500 eur dzīvokļa rēķinu.
— Santa Bē (@santa_be) January 30, 2023
Es varu vēl paturpināt. Mēs reizēm arī atļāvāmies tādas lietas, kā nopirkt bulciņas veikalā, nevis uzcepām paši (pseido nabagi, ja!!). Un skolā kā ģimenei ar trūcīgo statusu mums bija taloni pusdienām. Un reizēm es nevis paēdu siltas pusdienas, bet nopirku šokolādi par šo talonu!
— Anna Undzēna (@Anna_Undzena) January 30, 2023
Jūtu, ka jēgpilnās diskusijās esam apdeitojušies no “stop being poor” uz “kā būt nabadzīgam pareizi”.
— alise zarina (@phronemophobe) January 30, 2023
Nabadzība.
— Agris Volkovs (@agrisvolkovs) January 30, 2023
Neliels stāsts,par to,kā dzīvoja ģimene,kas ir uz paša nabadzības sliekšņa.
Lielāko daļu laika vecākiem bija darbs,taču algas bija ļoti zemas,ja bija.
Badu necietām,taču kotletes bija uz skaita, un no pašas lētākās gaļas.
Drēbes bija tikai no humpalām.
"Pareizie" un "nepareizie" nabadzīgie, par šo dalījumu un tā cēloņiem jau daudzi šodien ir rakstījuši un piedāvājuši labas atsauces. Tikai varu piekrist.
— Mairita Lūse 🇺🇦 (@mairitaluse) January 30, 2023
Šīsdienas tvitercepienā aiz tā, vai lattes dzērēji pareizi vai nepareizi uztvēra raksta domu, kaut kur pazuda tas, ka gēla nagi, kruts mobilais, kaut viens zīmola apģērbs ir svarīgi, lai tajos laukos nenokļūtu izstumto sarakstā. Diemžēl arī svarīgāk par normāli paēst.
— Marita Lasmane 🇱🇻❤️🇺🇦 (@ammarita) January 30, 2023