Tādiem konfliktiem kā Ogrē starp pašvaldību un muzeja vadību nevajadzētu rasties, pirmdien, 17. aprīlī, mediju pārstāvjiem atzina Nacionālās apvienības (NA) pārstāvis Jurģis Klotiņš.
Pirmdien preses konferencē pēc koalīcijas partneru sanāksmes mediju pārstāvji aicināja vērtēt konfliktu starp Ogres pašvaldības vadību un nu jau amatu pametušo Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzsvēra, ka situācijas attīstība Ogrē viņam neesot saprotama. Premjera ieskatā, šajā konfliktā būt jāiesaistās un to pēc būtības ir jāizvērtē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Mārim Sprindžukam (AS).
"Esam demokrātiska valsts un ir zināma lietu secība. Ir lietas, kas var notikt, bet ir arī tādas, kas nav vēlamas," secināja Kariņš.
Savukārt Klotiņš atzina, ka Kultūras ministrija savas kompetences robežās jau centās risināt problēmu starp pašvaldību un muzeju.
"Pamatā jautājums ir par Ogres mēru [NA biedru Egilu Helmani] un muzeja vadītāju. Šādiem konfliktiem pašvaldības nevajadzētu rasties. Katrai iesaistītajai pusei ir paškritiski jāizvērtē sava līdzšinējā rīcība un jārisina šis konflikts," sacīja deputāts.
Jau vēstīts, ka pirmdienas rītā Ogres Vēstures un mākslas muzejā ieradās Ogres novada pašvaldības policija, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.
Tāpat pirmdien īsi pirms Ogres novada domes ārkārtas sēdes, kurā tika lemts par Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktores direktores Evijas Smiltnieces atstādināšanu no amata uz laiku, viņa pašvaldībai uzteikusi darbu, informēja direktore.
"Delfi" jau vēstīja, ka Ogres Vēstures un mākslas muzejā atcēla februārī plānoto Eiropas Savienības (ES) sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Pjotra Avena porcelāna privātkolekcijas izstādi.
Ogres mērs Egils Helmanis (NA) sociālajos medijos rakstīja: "Pret Pjotru Avenu ir sankcijas noteikusi ES, bet ne ASV. Es, protams, nezinu globālās spēles aizkulises, bet ASV lēmumi man šķiet Latvijas drošībai daudz būtiskāki un vērā ņemamāki. Es zinu arī to, ka Pjotrs Avens ir palīdzējis ukraiņiem, nosodījis Krievijas agresiju un izteicis gatavību savus līdzekļus ieguldīt Ukrainas un Latvijas izaugsmē."
TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka Avens 2022. gada decembrī uzturējies Latvijā un savā īpašumā ticies ar Helmani, bet Ogres mērs šo tikšanos raidījumam noliedza. Vēlāk Helmanis gan esot sazinājies ar raidījuma veidotājiem, apgalvojot, ka iepriekš notikušajā intervijā viņš esot pārpratis jautājumu.
Vēlāk Latvijas Televīzijas raidījumā "1:1" Helmanis atvainojās visiem Latvijas iedzīvotājiem un raidījuma "Nekā personīga" skatītājiem. Politiķis skaidroja, ka bijis emocionāli noguris, jo masu mediji jau divas nedēļas viņu "grilē un uzdod šos jautājums", turklāt, kad par Avena kolekcijas izstādi interesējies iepriekšminētais raidījums, viņam jau bijušas vairākas filmēšanas, un šī emocionālā noguruma dēļ viņš pieļāvis kļūdu – pārpratis TV3 raidījuma žurnālistu jautājumu.
"Es nevēlējos nevienu maldināt," teica Helmanis. Uz raidījuma vadītāja Guntara Rēdera jautājumu: "Samelojāt?", Helmanis atbildēja, sakot: "Es pieļāvu kļūdu".
Politoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle raidījumā "Spried ar Delfi" iepriekš norādīja, ka Avena porcelāna kolekcijas izstāde ir klasisks "maigās varas" instruments.
"Protams, ka Avena kungs jūtas neērti ar sev piemērotām sankcijām, ar pilsonības apšaubīšanu, tādēļ viņam vajag darīt visu, lai radītu priekšstatu, ka viņš nav tik slikts, kā par viņu kāds domā," pauda Metla-Rozentāle.
"Lūk, viņš kolekcionē latviešu mākslinieku radītus traukus, un tāpēc mums vajadzētu viņu mīlēt nedaudz vairāk, jo tie trauki taču pie viņa glabājas – mākslas vērtības. Diezgan skumji ir tas, ka uz šādu klasisku gājienu iekrīt lielas pašvaldības vadītājs, kuram, iespējams, Avena kungs ir draugs vai labs paziņa," secināja Metla-Rozentāle.
NA līderis Raivis Dzintars iepriekš pavēstīja, ka Ogres vadības un Ogres Vēstures un mākslas muzeja strīds ir jāuztver kā politisks, kas sāciet pirms gadījuma ar Avena kolekcijas izstādi.