e-veseliba eveseliba
Foto: DELFI

Lai nodrošinātu iedzīvotāju un veselības nozares profesionāļu piekļuvi valsts e-veselības sistēmā pieejamajiem veselības datiem tikai ar kvalificētiem identifikācijas līdzekļiem, plānots, ka no 2024. gada 1. janvāra pieslēgšanās e-veselības portālā tiks nodrošināta tikai ar eID karti, eParaksta karti un "eParaksts mobile", norāda Nacionālajā veselības dienestā (NVD). Ko darīt senioriem un tiem, kam šādu rīku nav, portāls "Delfi" skaidroja NVD.

Kā skaidroja NVD pārstāve Evija Štālberga, valsts e-veselības sistēmā tiek ievadīti un uzglabāti iedzīvotāju veselības dati. Piemēram, informācija par iedzīvotāja diagnozēm, e-receptēm, e-darbnespējas lapām un cita ar ārstniecību un veselības stāvokli saistīta informācija.

Ja iedzīvotājam šobrīd nav eID kartes, eParaksta kartes vai "eParaksts mobile", ieteicams ieplānot kāda no minēto autentifikācijas līdzekļu noformēšanu līdz 1. janvārim.
Evija Štālberga

Uz jautājumu, kāpēc šādas izmaiņas tiek ieviestas, Štālberga norāda, ka kvalificētu personas elektroniskās identifikācijas līdzekļu izmantošana sniedz lielāku drošību – kvalificētie līdzekļi tiek izmantoti, lai identificētu lietotājus digitālajā vidē, un tie ir labāki par citiem pieslēgšanās rīkiem, jo sniedz augstāku drošības līmeni. Proti, kvalificētie līdzekļi satur digitālu sertifikātu, kas ir pārbaudāms un nodrošina digitālā vidē līdzvērtīgu personas identitātes apliecināšanu, tāpat kā klātienē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Tādējādi, izvēloties iespējami drošākos risinājumus, e-veselības digitālo pakalpojumu sniegšanā tiks nodrošināts augstāks drošības līmenis.

Tāpat viņa skaidro, ka banku identifikācijas līdzekļi nav kvalificēti identifikācijas līdzekļi. Tas ir vēsturisks, pagaidu risinājums, kuram šobrīd ir pieejamas drošākas alternatīvas ar iespēju identificēt personu digitālajā vidē.

Kā e-veselībai varēs pieslēgties seniori

Tāpat kā līdz šim, senioriem un citiem iedzīvotājiem, kuriem vecuma, veselības stāvokļa vai cita iemesla dēļ nav iespējas izmantot digitālus rīkus, ir iespēja deleģēt citu cilvēku piekļuvei saviem e-veselības datiem, norādīja Štālberga. Piemēram, savu pieaugušo bērnu, radinieku vai citu personu.

To iespējams izdarīt, vēršoties NVD Klientu apkalpošanas centrā (Rīgā, Jelgavā, Smiltenē, Kuldīgā, Daugavpilī) ar iesniegumu, kas ir iesniegts: iedzīvotajam pašam vēršoties klātienē vai nosūtot iesniegumu pa pastu; vai iedzīvotāja oficiāli pilnvarotajai personai (ar notariāli apstiprinātu pilnvaru) iesniedzot iesniegumu klātienē vai elektroniski ar e-parakstu.

Vienlaikus NVD strādā pie tā, lai tuvākajā nākotnē šādu iesniegumu būtu iespējams iesniegt arī vēršoties 166 valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros, tādējādi uzlabojot iedzīvotājiem pakalpojuma ģeogrāfisko pieejamību, uzsvēra NVD.

Štālberga vērš uzmanību, ka gadījumā, ja senioram šobrīd ir bankas identifikācijas līdzeklis, tad līdz 2023. gada 31. decembrim viņš var patstāvīgi deleģēt citu personu piekļuvei saviem e-veselības datiem. Lai to izdarītu, ir jāpieslēdzas portālā www.eveseliba.gov.lv un jāievada informācija sadaļā "Tiesību deleģējumi".

Ja mājās nav pieejams dators un internets, tad var vērsties kādā no valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem, kuros ir īpaši ierīkotas klientu darba vietas un pieejama speciālista konsultācija par pieslēgšanos e-veselībai, skaidroja Štālberga.

Kā norādīja NVD, arī turpmāk autentifikācijai e-veselības sistēmā tiks izmantots Valsts reģionālās attīstības aģentūras vienotās pieteikšanās modulis un šīs izmaiņas neparedz jauna tehniskā risinājuma izstrādi. Tas iedzīvotājiem ir pazīstams kā risinājums, kas nodrošina autentifikāciju portālā www.latvija.lv un citās valsts informācijas sistēmās.

No 2024. gada 1. janvāra e-veselības lietotājiem autentifikācijai tiks piedāvāti tikai tie modulī pieejamie identifikācijas līdzekļi, kas ir atzīti kā kvalificētie personas elektroniskās identifikācijas līdzekļi.

Izmaiņas nosaka 2014. gada 11. marta Ministru kabineta Noteikumi par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!