Saeima ceturtdien, 25. maijā, vienbalsīgi lēma nodot izvērtēšanai komisijās vairāk nekā 10 000 parakstus guvušo sabiedrības iniciatīvu par bezmaksas higiēnas precēm meitenēm un sievietēm izglītības iestādēs.
Iniciatīvas pārstāvis ir Latvijas Sieviešu sadarbības tīkls, kas atsaucas uz starptautiskiem pētījumiem, kuros secināts, ka ik sestā Latvijas meitene kavē mācību dienas vai stundas tāpēc, ka viņai nav pieejamas higiēnas preces ik mēnesi. Tāpēc iniciatīvas autores vēlas dot iespēju sevišķi meitenēm skolās un profesionālās izglītības iestādēs, neatkarīgi no viņu ģimeņu materiālā stāvokļa, piedalīties izglītības procesā.
Savukārt trūcīgām, maznodrošinātām un krīzes situācijā esošām sievietēm un meitenēm, piemēram, bēglēm no Ukrainas, nepieciešams nodrošināt higiēnas preces ik mēnesi, tā izlīdzinot uz dzimumu balstītu nevienlīdzību – papildus izdevumus sakarā ar ikmēneša menstruācijām.
Iniciatīvā pausts aicinājums izveidot attiecīgu regulējumu, vajadzības gadījumā mainot arī likumdošanu. Tas paredzētu nodrošināt budžeta finansējumu atsevišķām, īpaši tam mērķētām – nevis universālām, kā tas ir šobrīd – trūcīgo, maznodrošināto un krīzes situācijās esošo cilvēku higiēnas preču pakām, kas atbilst abu dzimumu vajadzībām, izlīdzinot dzimumā balstītos papildu izdevumus. Sieviešu un meiteņu pakās papildus citiem higiēnas līdzekļiem jābūt ikmēneša higiēnas līdzekļiem (paketēm). Konkrēto pakešu veidu, tāpat kā bērnu pakās ar autiņbiksītēm, varētu nodrošināt iepirkumu procesā.
Vēl norādīta nepieciešamība nodrošināt higiēnas preču izdales vietu vai vietas (piemēram, automātu vai citu diskrētu iespēju) izglītības un interešu izglītības iestādēs, lai katra meitene varētu nepieciešamības gadījumā paņemt viņai piemēroto līdzekli bez maksas.
Deputāte Zane Skujiņa Rubene (JV) aicināja atbalstīt šīs iniciatīvas vērtēšanu, jo fakts, ka iniciatīva īsā laikā savāca nepieciešamos parakstus, liecina, ka šis jautājums ir aktuāls. Viņa piebilda, ka ilgus gadus ar šiem jautājumiem ir nodarbojušās nevalstiskās organizācijas, tomēr pienācis laiks par to parūpēties valstij.
Arī opozīcijas deputāte Leila Rasima (P) atzina, ka ikdienā šādas problēmas nepamanām, un uzsvēra, ka menstruālā nabadzība ir globāla problēma, kas ietekmē tos, kuriem nav naudas higiēnas preču iegādei.
Saeima vienbalsīgi atbalstīja priekšlikumu nodod iniciatīvu Sociālo un darba lietu komisijai un Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai turpmākai izvērtēšanai.