Trešdien, 31. maijā, pārbaudot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas tehnisko gatavību – trauksmes sirēnu tehnisko stāvokli, bez traucējumiem un bojājumiem nostrādāja 152 no 158 pārbaudītajām trauksmes sirēnām, "Delfi" uzzināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).
Attālinās iedarbināšanas vai cita veida tehniskas problēmas tika konstatētas sešām trauksmes sirēnām. Vēl sešām sirēnām netika veikta pārbaude, jo tās atrodas remontā.
Pārbaudes laikā Rīgā un tās reģionā no 55 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 52 sirēnas. Dubultos un viena no Rīgā izvietotajām sirēnām nenostrādāja attālināti un tika iedarbinātas uz vietas manuāli. Savukārt Baldonē izvietotā sirēna netika pārbaudīta, jo tai tiek veikti remontdarbi.
Kurzemē no 29 izvietotajām trauksmes sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 26. Sabilē izvietotā sirēna nenostrādāja, savukārt viena Ventspilī un viena Liepājā izvietotā sirēna netika pārbaudīta, jo tām tiek veikti remontdarbi;
Savukārt Zemgalē bez traucējumiem nostrādāja 19 no 23 sirēnām. Divas – Jelgavā un Aucē –izvietotās sirēnas nenostrādāja attālināti un tika iedarbinātas uz vietas manuāli, bet Bauskā izvietotajai sirēnai tiek veikti remontdarbi.
Latgalē no 29 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 25 sirēnas. Preiļos un Viļānos izvietotās sirēnas nenostrādāja attālināti un tika iedarbinātas uz vietas manuāli. Savukārt Subatē un Rēzeknē izvietotās sirēnas netika pārbaudītas, jo tiek remontētas.
Vidzemē no 28 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 26 sirēnas. Sedā un Valmierā izvietotās sirēnas nenostrādāja attālināti un tika iedarbinātas uz vietas manuāli.
Par visiem pārbaudes laikā konstatētajiem traucējumiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informēja Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas tehniski nodrošina trauksmes sirēnu (un programmnodrošinājuma) apkopi un uzturēšanu.
Jau ziņots, ka iepriekšējā trauksmes sirēnu pārbaudē, pērn 22. novembrī, no pārbaudītajām 164 trauksmes sirēnām, nenostrādāja divas.
Lai pilnveidotu un attīstītu esošo valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, 2023. gadā Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs ir uzsācis iepirkuma procedūru, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides risinājums. Ar tā palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji varēt saņemt agrīno brīdināšanu uz saviem mobilajiem telefoniem.
Latvijā ir uzstādītas 164 trauksmes sirēnas, kuras ir izvietotas tā, lai raidītais skaņas signāls būtu dzirdams apmēram 1,5 kilometru rādiusā.
VUGD atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, izdzirdot trauksmes sirēnu signālu, iedzīvotājiem jāieslēdz televizori un radioaparāti (sabiedrisko mediju kanāli) vai citas ierīces, piemēram, mobilo telefonu aplikācijas vai radiouztvērēji, lai saņemtu informāciju par trauksmes sirēnu ieslēgšanas iemeslu un iedzīvotāju nepieciešamo rīcību.