grils, grilēšanas sezona, grilēšana, vasaras ballīte, dārza ballīte, šašliks, šašliki
Foto: Shutterstock

Līgo un Jāņi šogad aizvadīti ļoti intensīvā darbā, daudz bijis smagu un traģisku notikumu, aizvadītās svētku brīvdienas portālam "Delfi" raksturoja Neatliekamā medicīniskā palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.

Kā norādīja Bukša, 14 cilvēki guvuši apdegumus pie ugunskuriem. Daļa negadījumu notikuši, mēģinot grilu aizdedzināt ar degšķidruma vai benzīna palīdzību, tam uzliesmojot rokās. Savukārt otra daļa – lecot pāri ugunskuriem, dejojot tiem blakus vai tuvu atpūšoties. Lielākajā daļā negadījumu fiksēta arī alkohola klātbūtne.

"Apdegumu smagums dažāds, gūti sejas, roku, kāju, krūškurvja apdegumi. Lielākā daļa cilvēku ar šīm traumām ārstējas slimnīcā", norādīja Bukša.

Otrs būtiskākais izsaukumu veids, ko saņēma NMPD, ir saistībā ar gaļas cepšanu un ēšanu. Šogad Jāņu svinību laikā bijuši četri izsaukumi uz aizrīšanās gadījumiem. Divos gadījumos cietušie nogādāti slimnīcā pēc aizrīšanās, bet vēl divos gadījumos pat pēc 30 minūšu reanimācijas pasākumiem nav izdevies cilvēkus glābt, informēja dienestā.

Trešais izsaukumu veids šajās brīvdienās saistīts ar ūdeni. NMPD bijuši trīs izsaukumi – divos gadījumos glābēji meklējuši slīkušos, bet mediķi konstatēja nāvi. Savukārt vienā gadījumā cilvēks ir slīcis, bet ir izvilkts un smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā.

Tāpat Bukša akcentē, ka NMPD dispečeru centrā brīvdienās saņemts daudz vairāk zvanu nekā ikdienā. Ļoti daudz zvanu bijis saistībā ar traumām un sadzīviskiem konfliktiem, kas radušies, lietojot alkoholu.

Ikdienā NMPD dispečeru centrā saņem ap 1500 zvanu, bet Līgo tie bijuši ap 2000 diennaktī, no kuriem viena daļa nav bijusi dienesta kompetencē, norāda Bukša.

"Vairāk zvanu, jo vairāk traumu un negadījumu," viņa uzsver.

Piektdien, 23. jūnijā, NMPD saņemti 300 izsaukumi uz dažādiem ar traumām saistītiem izsaukumiem. Ikdienā tie ir no 150 līdz 200 izsaukumiem, viņa skaidroja.

Tāpat Bukša norādīja, ka "vasarā tipiski – jo karstākas brīvdienas, jo vairāk traumu izsaukumu".

Viņa uzsvēra, ka mediķi jau pirms svētkiem brīdinājuši, ka visvairāk traumu un negadījumu notiek svētkos, kad tiek lietots alkohols, tāpēc sabiedrība tika aicināta svinēt atbildīgi. Tāpat, alkohola reibumā zvanot, cilvēki nespēj precīzi izstāstīt problēmu un nosaukt adresi.

Jau ziņots, ka svētku brīvdienās bijušas vairākas smagas avārijas uz ceļiem. Arī tas prasīja NMPD papildu plānošanu un brigāžu pārvaldību, jo vienā no izsaukumiem strādājušas pat astoņas mediķu brigādes, sacīja Bukša.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!