VAD pirmā iesaukuma karavīri dienēs Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē Ādažu bāzē, kur tam ir piemērota infrastruktūra un sadzīves apstākļi.
Pirmajās divās valsts aizsardzības dienesta nedēļās jaunajiem karavīriem plānots adaptācijas periods. Tā laikā viņi iepazīsies ar NBS reglamentu, apgūs ierindas mācību, kā arī saņems individuālo ekipējumu un ieročus. Pēc adaptācijas perioda sāksies aktīvs militārās pamatapmācības kurss. Šīs apmācības būs saturiski identiskas tām, ko apgūst profesionālā dienesta karavīri, taču mācību periods būs īsāks, jo kolektīvās apmācības elementi tiks apgūti vēlāk jau vienību sastāvā, norāda AM.
Pirmajam valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, no kuriem pieteikšanās procesā 13 personas mainīja savu izvēli un nolēma pietiekties NBS profesionālā dienesta atlasei.
No visiem saņemtajiem pieteikumiem daļa personu tika atzītas par dienestam nederīgām vecuma vai citu likumā noteikto iemeslu dēļ, daļa mainīja viedokli par dienēšanu personīgu iemeslu dēļ, bet vēl daļa tika atzītas par nederīgām dienestam pēc veselības pārbaudes veikšanas.
Aizsardzības ministrija līdz 15. jūlijam aicina Latvijas pilsoņus vecumā no 18 līdz 27 gadiem pieteikties brīvprātīgi valsts aizsardzības dienesta otrajam iesaukumam, kas dienestu uzsāks 2024. gada janvārī.
Latvijas pilsoņus, kas tiks iesaukti valsts aizsardzības dienestā obligāti, noteiks 2023. gada 10. augustā atlasē pēc nejaušības principa.
VAD otrā iesaukuma 11 mēnešu ilgais dienests tiks organizēts trīs dienesta vietās: NBS Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizionā Lielvārdē un Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā, Gulbenes novadā. Lai nokļūtu sev vēlamajā dienesta vietā, iesaucamais ir aicināts dienestam pieteikties brīvprātīgi, anketā norādot vēlamo dienesta vietu.
Tāpat, piesakoties brīvprātīgi, līdz 200 jauniešu varēs arī dienestu pildīt Zemessardzē, kopumā dienot piecus gadus un ik gadu apmācībā piedaloties 28 dienas. VAD Zemessardzē tiks piedāvāts līdz 50 jauniešiem katrā Zemessardzes brigādē – 1. Rīgas brigādē, 2. Vidzemes brigādē, 3. Latgales brigādē un 4. Kurzemes brigādē. Iespēju robežās dienesta vieta tiks piedāvāta tuvāk dzīvesvietai. Savukārt līdz 50 jaunieši – augstākās izglītības iestāžu studenti – varēs brīvprātīgi pieteikties VAD rezerves virsnieka apmācības kursam, kas ilgs piecus gadus.
“Patiess gandarījums par katru Latvijas pilsoni, kurš brīvprātīgi 1. jūlijā uzsāks dienestu valsts aizsardzības dienestā. Turpmākie mēneši būs intensīvi, apgūstot zināšanas un iemaņas, kā apdraudējuma gadījumā aizsargāt sevi un savus līdzcilvēkus. Laikā, kad Eiropā, netālu no Latvijas robežām, plosās brutāls un necilvēcīgs karš, sabiedrības zināšanas par to, kā aizsargāt sevi un savu valsti ir būtisks nosacījums mūsu kopējās aizsardzības stiprināšanai. Ukrainas pieredze liecina, ka savu valsti sekmīgi varam aizstāvēt tikai tad, ja kopā ar bruņotajiem spēkiem cīnās valsts iedzīvotāji, kuriem ir izpratne un iemaņas par savu lomu valsts aizsardzībā,” pauž Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece.
Iesaucamo skaits 2024. gadam noteikts, lai nodrošinātu kvalitatīvu valsts aizsardzības dienesta apmācību procesu. Jāņem vērā, ka valsts aizsardzības dienesta pirmais iesaukums noslēgsies 2024. gada jūnijā, atgādina ministrijā.