Otrdien, 4 jūlijā, Ministru kabinets apstiprināja Aizsardzības ministrijas (AiM) sagatavotos noteikumus, nosakot, ka valsts aizsardzības militārā dienesta karavīri, kas 11 mēnešu ilgajam dienestam Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) pieteikušies brīvprātīgi, saņems ikmēneša kompensāciju 600 eiro apmērā, savukārt obligātā kārtā iesauktie – 300 eiro apmērā.
AiM portālu "Delfi" informēja, ka pabeidzot militāro dienestu, karavīram papildus izmaksās vienreizēju kompensāciju 1100 eiro apmērā.
Valsts aizsardzības dienesta karavīri, kas dienestu pilda Zemessardzē vai apgūst augstskolu un koledžu studentiem paredzēto vada komandiera programmu, par katru mācību vai dienesta uzdevumu izpildes dienu saņems kompensāciju, kas aprēķināta proporcionāli valsts aizsardzības dienesta karavīru ikmēneša kompensācijai 11 mēnešu apmācību programmā.
Savukārt obligātā kārtā iesauktajiem jauniešiem, kas savu domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ tiks nozīmēti pildīt valsts aizsardzības civilo dienestu, ik mēnesi izmaksās kompensāciju 400 eiro apmērā.
Tāpat noteikts, ka valsts aizsardzības dienesta karavīram, kurš valsts aizsardzības militāro dienestu pilda 11 mēnešus Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vienībā vai Zemessardzes vienībā un alternatīvā dienesta veicējam bērna uzturēšanai dienesta laikā piešķir pabalstu, kuru izmaksā dienesta laikā ik mēnesi 200 eiro apmērā par katru bērnu.
Valdība arī apstiprināja AiM sagatavotos normatīvos aktus, nosakot valsts aizsardzības dienesta iesaukšanas kontroles komisijas sastāvu, kā arī noteikta kārtība, kādā kontroles komisija kontrolē un pārskata ministrijas pieņemtos lēmumus, izskata personu sūdzības par šiem lēmumiem, kā arī lemj par iesaukšanu valsts aizsardzības civilajā dienestā.
Valsts aizsardzības dienesta iesaukšanas kontroles komisija sastāvēs no kontroles komisijas priekšsēdētāja – AiM pārstāvja – un kontroles komisijas locekļiem – NBS kapelānu dienesta pārstāvja, NBS psihologu dienesta pārstāvja, Tiesībsarga pārstāvja, Reliģijas lietu konsultatīvās padomes pārstāvja, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvja, Veselības ministrijas pārstāvja, kā arī Latvijas Studentu apvienības pārstāvja.
Katrs institūcijas pārstāvis kontroles komisijā darbosies atbilstoši savai un pārstāvētās institūcijas kompetencei, piemēram, sniedzot vērtējumu par iesaucamā piemērotību valsts aizsardzības civilā dienesta izpildei konkrētajā iestādē vai sekojot līdzi iesaucamo tiesību un tiesisko interešu ievērošanai.
AiM atgādināja, ka 1. jūlijā dienestu uzsāka valsts aizsardzības dienesta pirmā iesaukuma karavīri – kopumā 251 Latvijas pilsonis. Savukārt līdz 15. jūlijam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem ir aicināti pieteikties brīvprātīgi valsts aizsardzības dienestam rekrutēšanas platformā "www.klustikaravirs.lv".
Ja šajā termiņā vēlamais cilvēku skaits – 120 personas – 11 mēnešu ilgajam dienestam NBS netiks sasniegts, iztrūkstošo noteiks ar atlasi pēc nejaušības principa, kas tiek plānota 2023. gada 10. augustā.
Viens no trim valsts aizsardzības dienesta veidiem ir 11 mēnešu ilgs dienests NBS vienībā, kas tiks īstenots trīs dienesta vietās: NBS Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizionā Lielvārdē un Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā, Gulbenes novadā. Lai nokļūtu sev vēlamajā dienesta vietā, iesaucamais ir aicināts dienestam pieteikties brīvprātīgi, anketā norādot vēlamo dienesta vietu.
Šāds iesaucamo skaits 2024. gadam noteikts, lai nodrošinātu kvalitatīvu valsts aizsardzības dienesta apmācību procesu. Valsts aizsardzības dienesta pirmais iesaukums noslēgsies 2024. gada jūnijā.