Svētdien, 6. augustā, Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē Lielvārdē aizsardzības ministre Ināra Mūrniece, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Oskars Kudlis tikās ar karavīriem, kuri atgriezušies no NATO vadītās miera uzturēšanas operācijas Kosovā, noslēdzot ceturto Latvijas karavīru rotāciju, informē Aizsardzības ministrija
Pasākuma laikā, uzrunājot karavīrus, aizsardzības ministre pateicās viņiem par dienestu un sekmīgi izpildītiem uzdevumiem, izceļot viņu pašaizliedzību, drosmi un augsto profesionalitāti, ko augstu novērtējuši arī mūsu sabiedrotie.
"Latvija var lepoties ar mūsu karavīru paveikto šajā operācijā un mūsu valsts ieguldījumu starptautiskās drošības veidošanā un stiprināšanā," uzsvēra Ināra Mūrniece.
Ceremonijas laikā Nacionālo bruņoto spēku karavīri saņēma apbalvojumus par teicamu dienesta uzdevumu izpildi starptautiskajā operācijā Kosovā, sniedzot ieguldījumu kolektīvās aizsardzības stiprināšanā.
Miera uzturēšanas operācijā Kosovā Latvija piedalās ar vieglo kājnieku rotu, kas ir integrēta ASV vadītajā daudznacionālajā bataljonā. Latvijas karavīru galvenais uzdevums ir nodrošināt mobilo spēku aizsardzību, patrulēšanu, pūļa kontroles pasākumus un ātrās reaģēšanas spēju nodrošināšanu.
2021. gada jūnijā Latvija pēc 11 gadu pārtraukuma atsāka dalību NATO vadītajā miera uzturēšanas operācijā Kosovā. Ņemot vērā pieaugošo saspīlējumu pie Eiropas robežām un nepieciešamību situāciju stabilizēt, kā arī Latvijas apņemšanos pildīt saistības attiecībā pret NATO un saviem partneriem Nacionālo bruņoto spēku dalība starptautiskajā operācijā Kosovā plānota uz laiku līdz 2025. gada 31. decembrim.
Balstoties uz ANO Drošības padomes 1999. gadā pieņemtu rezolūciju, NATO vadītā starptautiskā operācija Kosovā tika sākta 1999. gada jūnijā pēc ilgstoša starpetniska konflikta Balkānu reģionā, un tās galvenie uzdevumi ir drošas vides izveide un uzturēšana, kas garantē pārvietošanās brīvību visā Kosovas teritorijā visiem pilsoņiem neatkarīgi no viņu etniskās izcelsmes. Tāpat operācijas uzdevums ir atbalstīt un koordinēt starptautiskās humānās palīdzības centienus, atbalstīt un koordinēt Kosovas drošības spēku pilnveidi, kā arī atbalstīt miermīlīgas, stabilas, demokrātiskas un daudz etniskas Kosovas attīstību.
Latvija piedalījās šajā operācijā arī no 2000. gada februāra līdz 2009. gada augustam ar dažāda lieluma vienībām un specialitātēm. Lēmumu par dalības atsākšanu Latvija pieņēma, atsaucoties NATO Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā komandiera vietnieka aicinājumam.