Jaunveidojamai Rīgas domes koalīcijai varētu būt pat 33 domes deputātu atbalsts, noskaidroja aģentūra LETA.
Kā ziņots, Rīgas domē par jaunas valdošās koalīcijas izveidi nepanākot progresu sarunās ar "Par/Progresīvie" (PP), trīs partiju bloks – "Jaunā vienotība" (JV), "Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība" (NA/LRA) un "Kods Rīgai" (KR) – sācis sarunas ar citām galvaspilsētas pašvaldībā pārstāvētajām partijām.
Koalīcijai plānots piesaistīt "Gods kalpot Rīgai" (GKR) un "Latvijas attīstībai" (LA).
Arī kustības "Par" pārstāve Laima Geikina pieļāva, ka sliecas atbalstīt darba turpināšanu, nevis palikšanu opozīcijā. "Diemžēl "Progresīvie" kolēģi neizrādīja atbalstu mūsu kompromisa variantiem," atzina Geikina.
Partijas valde vēl neesot lēmusi par turpmāko rīcību, bet viņas noskaņojums esot, ka jāturpina strādāt, teica politiķe, piebilstot, ka partijas valde plāno tuvākajās dienās izlemt, kāda būs tās tālākā rīcība.
Ņemot vērā, ka trīs partiju blokam ir 20 deputātu balsis, GKR – piecas un LA – trīs, savukārt "Par" Rīgas domē ir divi deputāti, jaunveidojamai koalīcijai tiktu nodrošināta puse no 60 domes deputātu balsīm.
Atbalstu jaunajai koalīcijai paudis kādreizējais "JV" frakcijas deputāts Kaspars Spunde. Viņš atzina, ka iepriekš no frakcijas un koalīcijas bija aizgājis jo iebilda pret Rīgas mēra Mārtiņa Staķa (PP) vadības metodēm.
Šobrīd esot skaidrs, ka viņa novērojumiem bijis teju pravietisks raksturs, atzina Spunde. Viņaprāt, ideāli būtu, ja tiktu panākta vienošanās ar "Progresīvajiem", taču izskatoties, ka šī frakcija nevēlas strādāt.
Atklāti atbalstu jaunajai koalīcijai pauž arī no "Saskaņas" aizgājušais neatkarīgais Rīgas domes deputāts Guntars Jirgensons. Viņš norādīja, ka pašlaik nerunā par konkrētiem mēra amata kandidātiem un atbildības sfērām, bet viņš esot nolēmis atbalstīt jaunveidojamo koalīciju.
Arī Jirgensons atzina, ka būtu labāk, ja koalīcijā darbotos arī "Progresīvie".
Kopā ar šiem neatkarīgajiem deputātiem koalīcijai būtu 32 balsis.
Vēl viens iespējamais koalīcijas partneris varētu būt "Konservatīvās" partijas pārstāvis Valters Bergs. Viņš atzina, ka ir uzrunāts, taču konkrētu piedāvājumu neesot saņēmis.
Bergs skaidroja, ka pirms tieša atbalsta paušanas jaunajai koalīcijai viņš vēlas gūt skaidrību par tās prioritātēm un veicamajiem darbiem. Viņš vēloties vispirms saprast, kāds labums būs no jaunās koalīcijas rīdziniekiem, un tikai tad paust savu atbalstu.
Piemēram iepriekšējā koalīcija, nākot pie varas, esot solījusi bezkompromisa cīņu pret korupciju, savukārt realitātē tikusi likvidēta Iekšējo pārbaužu un korupcijas novēršanas nodaļa.
Iespējams sarunas notiek vēl arī ar citiem domes deputātiem, līdz ar to atbalsts jaunajai koalīcijai var būt vēl lielāks.
Partija "Progresīvie" esot gatava Rīgas domes koalīcijas sarunām, ja JV neizdosies sastiķēt vairākumu, atzina frakcijas "Par/Progresīvie" vadītājs Mārtiņš Kossovičs.
Viņš norādīja, ka šobrīd ir redzama alternatīvā koalīcija, par kuru "Progresīvie" runājuši jau no paša sākuma un kuras dēļ no amata atkāpās Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP).
Taču Kossoviča ieskatā, šis būšot trausls vairākums. Tādēļ, ja JV nonāks pie secinājuma, ka ir grūti izveidot alternatīvu koalīciju, "Progresīvie" esot gatavi runāt par četru politisko spēku koalīciju, kāda bija līdz šim un kurā darbojās "Par/Progresīvie" (PP), "Jaunā vienotība", "Nacionālā apvienība"/Latvijas reģionu apvienība" (NA/LRA) un "Kods Rīgai" (KR).