Līdz jūlija beigām 58 bērni, kas šogad nonākuši Bērnu slimnīcā, atzinuši, ka trauma gūta, krītot no elektroskrejriteņa. Pagājušajā gadā jūlija beigās šis skaitlis bija 42. Līdz ar to Bērnu slimnīca novēro gadījumu skaita pieaugumu, un šogad ir bijušas īpaši smagas traumas, portālu "Delfi" informēja Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD).
Pagājušajā gadā visvairāk traumu, krītot no elektroskrejriteņiem, Bērnu slimnīcas pacientiem bija augustā – 23. Šogad mēneša "rekords" tika pārspēts jau maijā.
Visbiežāk traumē galvu, seju un rokas
Gūtās traumas, krītot no elektroskrejriteņiem, ir smagas, un smagi cieš tieši galva, atklāj Bērnu slimnīcas bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs, Latvijas bērnu ķirurgu asociācijas prezidents Jānis Upenieks.
"Krītot no elektroskrejriteņa, biežāk gūtās traumas ir galvas, sejas un roku traumas. Labākajā gadījumā tie ir sasitumi, kas milzīgas sekas nerada, tomēr ir arī daudz gadījumu, kad bērni gūst smagas traumas, piemēram, vaļējus lūzumus, kad nepieciešama operēšana, intensīvā terapija un ilgstošs atveseļošanās process," norāda Upenieks.
"Dažādi pētījumi liecina, ka, pārvietojoties ar elektroskrejriteni, ir aptuveni divas līdz trīs reizes augstāks risks gūt tieši galvas traumu. Lai mazinātu traumu smagumu, viens no risinājumiem ir aizsarglīdzekļu, īpaši ķiveru, izmantošana," viņš akcentē.
Vecāki nav informēti par likumiem
Saskaņā CSDD veiktās aptaujas datiem 27% vecāku nav pārrunājuši ar bērniem, ka ar elektroskrejriteni drīkst pārvietoties tikai no 14 gadu vecuma.
Tikmēr 19% atzinuši, ka šo jautājumu ir pārrunājuši virspusēji. Bet 19% vecāku vispār nezina, ka bērni vecumā līdz 14 gadiem nedrīkst braukt ar elektroskrejriteni.
Valsts policijas statistika atklāj, ka ceļu satiksmes negadījumu skaits, kas notikuši, pārvietojoties ar elektroskrejriteni, un kuros iesaistīti bērni vecumā līdz 18 gadiem, šogad laikā līdz jūnijam, salīdzinot ar pērno gadu, ir palielinājies par 62%. Turklāt liela daļa bērnu elektroskrejriteņus izmanto neatļautā vecumā līdz 14 gadiem.
"Delfi" jau vēstīja, ka kopš 2020. gada ceļu satiksmes negadījumos smagi cietuši vairāki desmiti elektroskrejriteņu vadītāji. Bojā gājušo skaits pēdējo trīs gadu laikā – četri cilvēki.
Valsts policijas ieskatā grozījumi, kas paredzētu nepilngadīgo skrejriteņu šoferu prasību pēc obligātu ķiveru lietošanu ir atbalstāmi. Tam piekrīt arī mediķi.