Foto: LETA

Rīgas domē gala lēmumu gaida izmaiņas pašvaldības nolikumā, kurā noteikts, cik iedzīvotāju paraksti ir nepieciešami, lai ierosinātu sabiedrisko apspriešanu. Lai gan vietvara to darīt drīkst, biedrība "Sabiedrība par atklātību – Delna" iebilst plānotajiem grozījumiem, norādot, ka noteiktais skaits – 20 000 parakstu – ir nesamērīgi liels un neveicinās sabiedrības līdzdalību.

"Delna" ar vēstuli ir vērsusies Rīgas domē.

Biedrība uzskata, ka pašvaldība kļūdaini interpretējusi Pašvaldību likumu un pieņēmusi, ka tai ir pienākums pašvaldības nolikumā ietvert minimālo slieksni publiskās apspriešanas iniciēšanai.

"Delnas" ieskatā jebkuram iedzīvotājam ir tiesības vērsties pašvaldības domē ar iniciatīvu par publiskās apspriešanas organizēšanu, un, ja pašvaldība šo iniciatīvu uzskata par atbalstāmu, tā pieņem lēmumu par publiskās apspriešanas organizēšanu un nepieciešamo parakstu skaitu.

Dome var lēmumā noteikt minimālo iedzīvotāju skaitu, kāds nepieciešams, lai publisko apspriešanu uzskatītu par notikušu, taču tas nav domes pienākums.

Patlaban nolikumā ietvertais minimālais slieksnis publiskās apspriešanas ierosināšanai – 20 000 parakstu –, ir nesamērīgs, nepamatots un pretējs Pašvaldību likumā nostiprinātajam sabiedrības līdzdalības mērķim, norāda biedrība. Tā skaidro – nav pamats uzskatīt, ka ir nepieciešams konkrēts iedzīvotāju skaits, lai iniciētu publisko apspriešanu, īpaši ņemot vērā, ka par publiskās apspriešanas rīkošanu tāpat ir nepieciešams domes lēmums.

Rīgas dome skaidro, ka 20 000 iedzīvotāju slieksnis ir izvēlēts, analoģiski piemērojot Vietējo pašvaldību referenduma likuma regulējumu par minimālo iedzīvotāju skaitu referenduma ierosināšanai. "Delnas" ieskatā arī šāds pamatojums, analoģiski piemērojot Vietējo pašvaldību referendumu likuma normas, ir nepamatots.

Biedrība aicina atcerēties, ka publiskā apspriešana var notikt gan par visai pašvaldībai, gan konkrētai apkaimei vai iedzīvotāju daļai svarīgu jautājumu. Nosakot vienotu slieksni, Rīga apdraud iedzīvotāju tiesības iniciēt apspriešanu par jebkuru jautājumu, īpaši tādu, kas attiecas tikai uz kādu konkrētu iedzīvotāju daļu.

"Delna" gan norāda, ka pašvaldība nolikumā var atrunāt kritērijus, uz kā pamata nosakāms katrs samērīgais apspriešanas norisei nepieciešamais līdzdalības slieksnis.

Jānorāda, ka tikai 2000 iedzīvotāju paraksti ir nepieciešami, lai Rīgas pašvaldībā iesniegtu kolektīvo iesniegumu. Tas domes darba kārtībā ir parādījies divreiz – pirmo iesniedza Latvijas studentu apvienība, lūdzot studentiem lētākas vienreizējās braukšanas biļetes galvaspilsētas sabiedriskajā transportā. Otro iesniedza privātpersona, kas lūdza galvaspilsētā saglabāt Latvijas un pasaules literātu pieminekļus.

Balsojums par izmaiņām nolikumā gaidāmas trešdien, 30. augustā, liecina domes darba kārtība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!