Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisija šodien nepiekrita Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) priekšlikumam pagarināt termiņu, kurā tiktu rasti Varakļānu un Garkalnes administratīvi teritoriālās piederības risinājumi.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (AS) informēja, ka, sākot Ropažu novada sadalīšanas procesu, radās neskaidrības par to, kuri iedzīvotāji jāaptaujā.
Pašvaldība nolēmusi aptaujāt visa novada iedzīvotājus, nevis tikai bijušā Garkalnes novada ciemu iedzīvotājus, kas savukārt izsaucis domstarpības, un, turpinot šo procesu, sagaidāmas tiesvedības.
Tādēļ ministrs rosināja šo procesu organizēt soli pa solim, veidojot sistēmu, izlemjot, kurš rīko iedzīvotāju aptauju - vai tas ir novads, no kura tiek nodalīta teritorija, vai tie ir abi novadi, kas veido kopīgu institūciju aptaujas rīkošanai.
Ministrs arī rosināja pagarināt šī procesa organizēšanu līdz nākamā gada beigām, nevis līdz šī gada beigām, kā arī labot atsevišķus normatīvus, nosakot deleģējumu Ministru kabinetam u.c.
Sprindžuks uzsvēra, ka procesa pakāpeniska un izsvērta virzīšana ļaus izvairīties no tādu teritoriju veidošanās, kas nav savienotas ar pašu novadu. Šāda situācija var izveidoties gan ar atsevišķiem Garkalnes puses ciemiem, gan arī ar Vangažu pilsētu, kas pašlaik ir Ropažu novadā, bet Garkalnes teritoriju pievienojot Ādažiem, varētu tikt no novada nošķirta.
Savukārt attiecībā uz Varakļāniem termiņu pagarinājums esot nepieciešams, jo līdz šim noteiktie termiņi atsevišķu pasākumu īstenošanai esot pagājuši un nepieciešams noteikt procesa virzības laika rāmi, lai Varakļānu piederību kādam novadam varētu izšķirt līdz 2025.gadā plānotajām pašvaldību vēlēšanām.
Komisijas sēdē izskanēja, ka jau pašlaik spēkā esošais normatīvais regulējums esot pietiekams, lai VARAM šo procesu varētu virzīt. Savukārt termiņu pagarinājums neesot nepieciešams, jo neiekļaušanās kādos termiņos nenozīmē, ka plānotie darbi nav jāpaveic, un ministrijai bez termiņu pagarinājuma ir jāpaveic uzdotie darbi.
Noslēdzot apakškomisijas sēdi, tās vadītājs Juris Viļums (AS) pauda, ka VARAM piedāvātie normatīvu grozījumi nav nepieciešami un no VARAM tiks gaidīti labi risinājumi cita ministra vadībā.
Kā ziņots, priekšlikumi Saeimā par Varakļānu novada administratīvo teritoriju bija jāiesniedz līdz šī gada 1. janvārim.
Pēc administratīvi teritoriālās reformas, Satversmes tiesā tika iesniegtas vairāku novadu prasības. Satversmes tiesa vienā no lietām par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, atzina Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam par neatbilstošu Satversmei, savukārt Garkalnes pagasta un Vangažu pilsētas iekļaušana Ropažu novadā tika atzīta par atbilstošu Satversmei.