No 25. septembra līdz 2. oktobrim dažādās Latvijas vietās, tostarp Rīgā un Kurzemes reģionā, kā arī vairākās ostās, Jūras spēki visaptverošo valsts aizsardzības mācību "Namejs 2023" aktīvās fāzes ietvaros trenēs un pilnveidos spēja ātri izvērst spēkus jebkurā reģionā un kopā ar civilajiem sadarbības partneriem novērst jebkādus draudus valsts drošībai, portāls "Delfi" uzzināja Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS).
NBS portāls "Delfi" arī uzzināja, ka no 25. septembra līdz 1. oktobrim "Namejs 2023" norisināsies Rīgas pilsētā, Ropažu novadā, Ķekavas novadā un Mārupes novadā.
Mācību laikā Zemessardzes 1. Rīgas brigāde sadarbībā ar Valsts policiju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Rīgas pašvaldību un tās kapitālsabiedrībām, Rīgas pašvaldības policiju, Rīgas brīvostas pārvaldi, Valsts vides dienestu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un komersantiem pilnveidos un stiprinās spēju veikt uzdevumus valsts apdraudējuma gadījumā.
Savukārt Jūras spēki mācību laikā turpinās pilnveidot spēju veikt uzdevumus valsts apdraudējuma gadījumā, tostarp uzdevumus ostas aizsardzībā, veiks praktiskās šaušanas nodarbības un jūrniecības elementu vingrinājumus, treniņus krastā un jūrā, kā arī stiprinās sadarbību starp vienībām.
Visaptverošo valsts aizsardzības mācību "Namejs 2023" aktīvajā fāzē piedalīsies visas Jūras spēku apakšvienības, tai skaitā Patruļkuģu un Mīnu kuģu eskadru kuģi. Mācību ietvaros Jūras spēki veiks kopējus treniņus ar Zemessardzes 1. Rīgas brigādi un Zemessardzes 4. Kurzemes brigādi, Mācību vadības pavēlniecības Jūras spēku Mācību centru, Nodrošinājuma pavēlniecības 1. Reģionālo nodrošinājuma centru un Valsts robežsardzes apakšvienībām.
Karavīri un zemessargi trenējas pēc iespējas realitātei pietuvinātos apstākļos, tādējādi nostiprinot prasmes aizsargāt vienības atbildības rajonu.
"Namejs 2023" aktīvās fāzes laikā Liepājā no 25. līdz 28. septembrim tiks slēgts Uliha un Roņu ielas krustojums.
Stāvlaukums Muitas ielā būs pieejams bez ierobežojumiem. Slēgtajā posmā tiks nodrošināta operatīvā transporta pārvietošanas bez ierobežojumiem, informē NBS.
NBS atgādina, ka, reaģējot uz mainīgajiem drošības izaicinājumiem, Latvijas valsts aizsardzības sistēmai jābūt visaptverošai un jābalstās visas sabiedrības un valsts institūciju gatavībā pārvarēt krīzi, kā arī noturībā pret ārējo ietekmi.
Visaptveroša valsts aizsardzības sistēma, ietver ne tikai valsts aizsardzības jomas vai valsts pārvaldes institūcijas, bet arī privātā sektora pārstāvjus, uzņēmumus, nevalstiskās organizācijas, iedzīvotājus un citas personas.
Visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas mērķis ir sekmēt valstiski svarīgu funkciju darbību plānošanas, koordinēšanas un partnerības sistēmas izveidošanu starp valsts institūcijām, kā arī privāto sektoru, nevalstiskajām organizācijām un iedzīvotājiem. Praktiskais visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas uzdevums ir katrai valsts institūcijai noteikt konkrētus uzdevumus un lomu valsts aizsardzībā.
NBS papildina, ka mācību ietvaros notiks zemessargu un militārās tehnikas pārvietošanās pa koplietošanas ceļiem, kā arī tiks izmantota mācību munīcija, kas rada skaņu, bet neapdraud apkārtējos cilvēkus.
Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus neuztraukties redzot karavīru un zemessargu pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu, kā arī ar sapratni izturēties pret iespējamajiem satiksmes kustības īslaicīgiem ierobežojumiem, kas var rasties militārās tehnikas pārvietošanās laikā pa autoceļiem. Pēc mācībām mācību norises vietas tiks sakoptas.
Militāro mācību laikā pa autoceļiem pārvietosies bruņoto spēku militārā tehnika, karavīri un zemessargi. Mācības notiek gan diennakts gaišajā, gan tumšajā laikā.
Ārpus poligoniem tiks izmantota tikai mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību. Tomēr, atrodot mācību vietās nezināmus priekšmetus, tos aizliegts aiztikt vai pārvietot.
Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot arī karavīru un zemessargu pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās Latvijas vietās.
Militāro mācību laikā tiks ievērotas ugunsdrošības un dabas aizsardzības prasības. Pēc mācībām izmantotās teritorijas tiks sakoptas.
Jau ziņots, ka no 5. septembra līdz 2. oktobrim visā Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošas valsts aizsardzības mācības "Namejs 2023".