Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) izsūtījusi 3541 paziņojumu par beigušos uzturēšanās atļaujas termiņu tiem Krievijas pilsoņiem, kuri netika iesnieguši dokumentus Eiropas Savienības (ES) pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai. Viņiem piedāvāts brīvprātīgi atstāt Latviju līdz šā gada 30. novembrim. Portālam "Delfi" zināmi vairāki gadījumi, kad izbraukšanas rīkojumi, visticamāk, nosūtīti kļūdas dēļ. Savukārt PMLP apstiprina, ka pārvaldei ir zināms par mazāk nekā 20 kļūdaini nosūtītiem paziņojumiem.
Ar portālu "Delfi" sazinājās Anna (vārds mainīts, lai neietekmētu statusa pārbaudes gaitu – red.). Viņas krustmāte ir 74 gadus veca pensionāre, kura savulaik nomainīja nepilsones statusu pret Krievijas pasi. Jūlijā Annas tante jau ar pirmo reizi nokārtoja valodas eksāmenu – trīs daļās ieguva 60%, bet rakstiskajā daļā balansēja uz 60%, taču tomēr arī to nokārtoja. Viņai nekad nav bijušas problēmas ar latviešu valodu – nav bijuši nepieciešami pat valodas kursi. Atbildi gan nācies gaidīt ilgāk nekā mēnesi.
Anna uz pilnvaras pamata palīdzējusi tantei noformēt dokumentus. Parakstīja visu ar elektronisko parakstu un aizsūtīja elektronisko vēstuli uz PMLP norādīto e-pasta adresi. Saņēma apstiprinājumu, ka "jūsu e-pasts ir saņemts". Vēlāk Anna saņēma paziņojumu, ka krustmātes dokumenti nosūtīti vienai no reģionālajām PMLP nodaļām, kas tiešā veidā visu noformēs.
"Vakarā tante histērijā zvana – viņa papīra formātā saņēmusi paziņojumu par to, ka viņai līdz 30. novembrim Latvija jāatstāj, jo nav iesniegti dokumenti," stāsta Anna.
Portālam "Delfi" zināms par kopumā vairāk nekā 10 gadījumiem, kad Krievijas pilsoņiem (kādreizējiem Latvijas nepilsoņiem) nosūtīts paziņojums par nepieciešamību 90 dienu laikā atstāt Latviju, lai gan viņi izpildījuši visus Imigrācijas likumā paredzētos nosacījumus, vai arī uz viņiem šie grozījumi nemaz neattiecas. Viņiem uzreiz anulēta eID karte, kas liedzis iespēju saņemt valsts finansētos veselības aprūpes pakalpojumus un citus sociālus labumus. Atsevišķos gadījumos PMLP jau atzinusi kļūdas un aicinājusi saņemt jaunu karti, taču šīs negaidītās "laimes vēstules" vecāka gadagājuma cilvēkiem bijis nopietns trieciens.
"Šis pusotrs gads mani pilnībā piebeidzis. Es jau trīs – četrus mēnešus naktīs neguļu, esmu sācis daudz smēķēt, parādās dīvains klepus," stāsta 73 gadus vecais Aleksandrs (viņa vārds mainīts, lai neietekmētu statusa pārbaudes procesu – red.) "Ārste izrakstīja man miegazāles, nervu zāles un nosūtīja uz analīzēm. Šo to paspēju, bet uz vienām analīzēm un plaušu rentgenu tikai pierakstījos. Un te pēkšņi pienāk paziņojums, ka man anulēta pastāvīgās uzturēšanās atļauja. Un tas nozīmē, arī medicīna. Sāka parādīties uzmācīgas domas – domāju, vai lekšu laukā pa logu, vai arī iešu slīcināties".
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv