ģimene bērni pārgājiens dabas taka pastaiga
Foto: Shutterstock

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) arvien biežāk saņem informāciju par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem, pauda iestādē.

2022. gadā saņemti 177 dienesta ziņojumi par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem ģimenēs, izglītības iestādēs vai iestādēs, kurās ilgstoši uzturas bērni, savukārt 2023. gada pirmajos deviņos mēnešos informācija par iespējamiem pārkāpumiem pieņemta 201 gadījumā. VBTAI vadošā eksperte Simona Saule norādīja, ka gadījumu skaitā, kad saņemta informācija par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem, 2023. gadā vērojama augoša tendence.

Visbiežāk informācija par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem saņemta ģimenes kontekstā - gan par emocionālu, gan fizisku vardarbību, atsevišķos gadījumos saņemta informācija arī par iespējamu seksuālu vardarbību. Minētajos gadījumos informācija nosūtīta citām kompetentajām iestādēm, lai nodrošinātu bērnu tiesību ievērošanu un labākās intereses.

VBTAI statistika liecina, ka sūdzības par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem ģimenēs ir saņemtas 154 gadījumos, bet iestādēs, tostarp skolās, pirmsskolas izglītības iestādēs, ārpusģimenes aprūpes iestādēs, krīzes centros, patvēruma meklētāju centros, nodibinājumos, ārstniecības iestādēs un citur, - 455 gadījumos. Vēl sūdzības par iespējamiem pārkāpumiem saņemtas bērnu nometnēs - 19, interneta vidē - četros, bet 20 gadījumos nav norādīts, kur noticis pārkāpums, nav saprotams sūdzības saturs vai lūgts sniegt atbildes uz jautājumiem.

Sūdzības par pārkāpumiem ģimenēs visbiežāk saņemtas par vardarbību ģimenē, vardarbību pret bērniem no kaimiņu puses, tostarp vajāšanu, izsekošanu un filmēšanu, bērnam nepiemērotiem dzīves apstākļiem ģimenē, sociālo pakalpojumu saņemšanu, veselības aprūpi un tiesībām uz izglītību.

Savukārt iestādēs sūdzības visbiežāk saņemtas par vardarbību, seksuālu izmantošanu gan no darbinieku puses, gan arī vienaudžu starpā, kā arī drošības nenodrošināšanu.

Statistika gan liecina, ka kopumā sūdzību skaits nepalielinās, bet ir palielinājies gan juridiskām, gan fiziskām personām ikdienā sniegto konsultāciju skaits. Piemēram, visvairāk konsultāciju sniegts februāri - 154, bet vismazāk septembrī, kad tādu bija 122.

Apkopojot visu šajā gadā sniegto konsultāciju saturu secināms, ka 303 konsultācijas no 1257 ir saistītas ar kādu no vardarbības veidiem - 46% no tām bijušas saistītas ar emocionālu vardarbību, 36% - fizisku vardarbību, 10% - novārtā pamešanu, 8% - seksuālu izmantošanu, informēja Saule.

Pērn VBTAI Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 sniedzis 6455 konsultācijas bērniem krīzes situācijās - 5720 telefoniskās konsultācijas, 571 čata un 164 e-konsultācijas. Savukārt šā gada pirmajos deviņos mēnešos tas sniedzis 6432 konsultācijas, no kurām 5641 telefoniskās konsultācijas, 665 čata un 126 e-konsultācijas, kas nozīmē, ka uzticības tālruņa sniegta konsultāciju skaitam novērojama tendence palielināties, norādīja Saule.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!