Pagājušās nedēļas gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa rezultāti uzrāda Covid-19 pacientu skaita pieauguma stacionāros, smagā stāvoklī esošu pacientu skaita stabilizāciju, tomēr pieaugošu Covid-19 mirušo skaitu. Arī saslimstībā ar gripu vērojams pieaugums, informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).
Pagājušajā nedēļā laboratoriski apstiprināti 241 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš 209 gadījumi). No 641 pacienta, kuri slimnīcās testēti uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni, 111 tika apstiprināta Covid-19 infekcija (nedēļu iepriekš 95).
Pagājušajā nedēļā stacionēti 226 Covid-19 pacienti (42. nedēļā stacionēti bija 87 pacienti, 43. nedēļā – 154 pacienti un 44. nedēļā – 213 pacienti, 45. nedēļā – 217 pacienti). Tomēr kopējais stacionāros esošais pacientu skaits ar pamata diagnozi Covid-19 pieaudzis. To SPKC skaidro ar to, ka pacientu izrakstīšana notiek lēnāk, nekā iestāšanās.
Iepriekšējā nedēļā smagā stāvoklī stacionāros esošo Covid-19 pacientu skaits saglabājies tāds pat, kā divas nedēļas iepriekš, proti, 9 pacienti. Tomēr pieaudzis nāves gadījumu skaits sasniedzot 17 (nedēļu iepriekš bija 11).
Ziņoto nāves gadījumu skaits bijis vecuma grupā "40 – 90+ gadi", kur vismaz divos gadījumos pamata diagnozes bija Covid-19. Tas norāda, ka saslimšana ar Covid-19 bieži būtiski saasina jau esošas hroniskās slimības, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un var iestāties nāve, skaidro SPKC.
Savukārt gripas izplatība Latvijā joprojām vērtējama kā zema, tomēr vērojams neliels pieaugums kopš 40. nedēļas, kad tika uzsākts AAEI monitorings šajā gadā.
Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 19 saslimšanas gadījumi, kad diagnoze "gripa" bija noteikta, baltoties uz tipisku klīnisko ainu (nedēļu iepriekš – 17, bet divas nedēļas atpakaļ – 11 klīniskie gripas gadījumi). Gadījumi reģistrēti Valmieras novadā, Ventspilī, Liepājā, Jēkabpils novadā un Rīgā.
Pagājušajā nedēļā gripas gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, tomēr augstākā saslimstība reģistrēta 5 – 14 gadu vecuma grupā (72,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem).
Stacionāros gripa tika testēta 170 pacientiem, konstatēti trīs pozitīvi rezultāti un visos trīs gadījumos tika noteikta A tipa gripa. Savukārt RAKUS Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija apstiprināja A tipa gripas vīrusu vienā paraugā.
Lielākajā daļā ES/EEZ valstīs gripas izplatība saglabājās līdzīgā līmenī, kāds tika novērots tajā pašā periodā pagājušajā gadā. ES/EEZ līmenī Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars 14% apmērā, salīdzinoši gripas pozitīvo testu īpatsvars saglabājās zem 4% vai zem tā. Kopējo SARS-CoV-2 pozitīvo testu īpatsvara datu vispārēja pieauguma tendence ES/EEZ ir novērota jau kopš 38. nedēļas, izņemot Spāniju.
Lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks. Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies vairāk nekā 81 tūkstotis iedzīvotāju, bet pret Covid-19 vakcinējušies vairāk nekā 17 tūkstoši iedzīvotāju.
Šobrīd riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu "Efluelda" (senioriem), "Fluenz Tetra" (2-7 gadus veciem bērniem ar hroniskām slimībām), kā vakcīnas "Influvac Tetra". Tās jau ir izdalītas vakcinācijas iestādēm un ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un citās ārstniecības iestādēs, kas veic vakcināciju pret gripu. Vakcinācijas iestādes, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, var aplūkot šeit.
Vakcinācijā pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās "Pfizer BioNTech" vakcīnas "Comirnaty Omicron XBB.1.5, kuras pielāgotas šobrīd izplatītākajiem Covid-19 omikrona paveidiem. Nesenie notekūdeņu monitoringa dati liecina, ka Latvijā parādījies arī jaunais BA.2.86 paveids jeb "Pirola". Esošās vakcīnas ir efektīvas arī pret šo vīrusa variantu.
!Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē, atgādina SPKC.