Foto: LETA

Saeima ceturtdien, 23. novembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas izstrādātos grozījumus Pašvaldības domes deputāta statusa likumā, lai Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) noteiktu tiesības anulēt pašvaldības deputāta pilnvaras.

Likuma izmaiņas konceptuāli atbalstīja 60 deputāti, bet "pret" balsoja 13 parlamentārieši.

Plānots, ka pašvaldības deputāta pilnvaras CVK varēs anulēt, ja attiecīgais deputāts trīs mēnešu laikā bez attaisnojoša iemesla nebūs apmeklējis vairāk nekā pusi no domes kārtējām sēdēm. Paredzēts, ka tā deputāta vietā, kuram būs anulēts mandāts, aicinās stāties nākamo kandidātu.

Izmaiņas rosinātas, lai nodrošinātu nepārtrauktu pašvaldības domes darbu un lemtspēju situācijā, kad viens vai vairāki deputāti sistemātiski bez attaisnojoša iemesla nepiedalās domes sēdēs un apdraud pilnvērtīgu pašvaldības funkciju izpildi.

"Šādiem deputātiem anulējot mandātu, šo amatu būs iespēja ieņemt citiem kandidātiem, kuri apzinīgi un ar pilnu atbildību veiks deputāta pienākumus," iepriekš pauda Valsts pārvaldes komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Patlaban noteikts, ka pašvaldības dome var lemt par to, vai anulēt pilnvaras pašvaldības domes deputātam, kurš bez attaisnojoša iemesla uz domes sēdēm nav ieradies vismaz četras reizes pēc kārtas.

Vienlaikus Saeima nodeva izvērtēšanai grozījumus Pašvaldību likumā, paredzot iespēju vismaz piektajai daļai domes deputātu sasaukt kārtējo domes sēdi, ja līdzšinējā dome nav spējīga pildīt savus pienākumus. Ja mēneša laikā šāda sēde netiek sasaukta, tad pašvaldības izpilddirektoram paredzētas tiesības lūgt sēdi sasaukt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.

Līdzšinējā kārtība noteic, ka Saeima ar likumu var atlaist domi un iecelt pagaidu administrāciju, ja pašvaldība trīs sēdes pēc kārtas nav spējīga pieņemt lēmumus kvoruma trūkuma dēļ.

"Domes atlaišana ir galējs risinājums, taču, tā kā domi ievēl vietējie iedzīvotāji, tad ir jādara viss iespējamais, lai domē lēmumus pieņemtu tautas vairākuma izvēlēti deputāti," atzīmē komisijas priekšsēdētājs.

Likumu grozījumiem noteikta steidzamība un tie stāsies spēkā pēc izskatīšanas otrajā lasījumā.

Minētie likuma grozījumi tapa saistībā ar Rēzeknes domi, kurā vairākkārt pēc kārtas kvoruma trūkuma dēļ nenotika paredzētā domes sēde.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!