sieviete, dators, darbs, nogurums, pārstrādāšanās
Foto: Shutterstock

Ceturtdien notika Latvijas Pašvaldību savienības rosināta tikšanās ar Eiropas prokuroru Gati Doniku un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieku Jēkabu Straumi, lai pārrunātu Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu.

Tikšanās iemesls bija nesenas KNAB vizītes Valmierā un Valkā, aizdomās par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Savienības (ES) fondu apguvē.

Saistībā ar uzņēmējdarbības infrastruktūras attīstību reģionos un investīciju projektu īstenošanu viens no sarunas galvenajiem secinājumiem ir nepieciešamība turpmāk strādāt pie normatīvā regulējuma tā, lai būtu pilnīga skaidrība un vienota izpratne visās iesaistītajās pusēs – valsts pārvaldē, pašvaldībās un privātajā sektorā – par to, kas ir mērķorientēta infrastruktūra.

Tāpat vajadzīgs papildus skaidrojums, kas būtu saskaņots ar Eiropas Komisiju par reģionālā atbalsta būtību un industriālās zonas, tai skaitā ēku attīstības nosacījumiem.

Vienlaikus Centrālās finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) sadarbībā ar Eiropas prokuroru izstrādā un drīzumā publiskos vadlīnijas, kurās skaidrots un interpretēts "mērķorientētas infrastruktūras" termins, kā arī nosauktas vairākas iespējamās pašvaldību neatļautās rīcības saistībā ar mērķorientētas infrastruktūras izbūvi, nosaucot tās par riskiem, par ko pašvaldības amatpersonām var draudēt kriminālatbildība.

Savukārt LPS tikšanās laikā aicināja izvērtēt iespējamo priekšlikumu mainīt līdzšinējo kārtību un jau pirms projekta iesnieguma iesniegšanas CFLA rīkot publisko izsoli un iesaistīt vietējos uzņēmējus projekta plānošanas procesā, tādējādi sekmējot ciešāku sadarbību, komunikāciju un līdzatbildību ar CFLA.

LPS priekšsēdis Gints Kaminskis uzsvēra, ka pašvaldībās jau uzsāktie kriminālprocesi saistībā ar uzņēmējdarbības infrastruktūras projektiem būtu pēc iespējas ātrāk prioritārā kārtībā jāizmeklē un jānonāk pie gala rezultāta, lai nekavējoties publiski noņemtu aizdomu ēnu no konkrētiem cilvēkiem un tiktu atjaunota viņu reputācija.

Tikšanās laikā puses bija vienisprātis par publiskās komunikācijas pilnveides nepieciešamību katras iestādes iespēju un atbildības robežās, lai nenodarītu nepamatotu nopietnu tēla kaitējumu procesā iesaistītajām pusēm.

Jau ziņots, ka KNAB novembra sākumā veica kriminālprocesuālās darbības, tajā skaitā kratīšanas un nopratināšanas, vairākos objektos Valkā un citviet Latvijā.

Kriminālprocesuālās darbības veiktas aizdomās par iespējamu vismaz 776 000 eiro izkrāpšanu.

27. februārī EPPO sāka kriminālprocesu un to nodeva KNAB kā kompetentajai iestādei pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai. KNAB kriminālprocesā izmeklē iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un krāpšanu lielā apmērā.

KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka divas esošās un viena bijusī Valkas novada pašvaldības amatpersona, iespējams, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā, kopā ar kāda uzņēmuma pārstāvi veikušas nelikumīgas darbības, lai pašvaldības projekta īstenošanai prettiesiski iegūtu vismaz 744 000 eiro no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējuma un 32 000 eiro no Latvijas valsts budžeta dotācijas. Projekts saistīts ar ražošanas ēkas un ar to saistītās infrastruktūras izveidi.

Izmeklētājiem ir aizdomas, ka attiecīgā infrastruktūra varētu būt būvēta konkrēta uzņēmuma interesēs, pārkāpjot projekta īstenošanas nosacījumus.

Patlaban četrām kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību. Nevienai personai šajā kriminālprocesā nav piemēroti drošības līdzekļi.

Savukārt septembrī KNAB iepriekš sāktā kriminālprocesā veica kriminālprocesuālās darbības, tai skaitā vairāk nekā 20 kratīšanas, izņemšanas un nopratināšanas vairākos objektos.

9. jūnijā Eiropas Prokuratūra (EPPO) sāka kriminālprocesu un to nodeva KNAB kā kompetentajai iestādei pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai. KNAB šajā kriminālprocesā izmeklē krāpšanu lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas.

KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka Valmieras pašvaldības amatpersonas, iespējams, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, kopā ar vairāku uzņēmumu pārstāvjiem veikušas nelikumīgas darbības, lai pašvaldība tās īstenotā projektā prettiesiski iegūtu vairāk nekā četru miljonu eiro ERAF finansējumu.

Projekts saistīts ar infrastruktūras izveidi ēkai Valmierā. Tādā veidā personas nodarījušas Eiropas Savienībai zaudējumus lielā apmērā.

Patlaban sešām kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!