Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) aizliedzis Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centram (IC) slēgt līgumu par agrīnās brīdināšanas sistēmas (ABS+) jeb šūnu apraides sistēmas izveidi un uzturēšanu uz četriem gadiem, kā arī uzdevis atkārtoti izvērtēt konkursā iesniegtos pieteikumus, liecina IUB paziņojums.
Pērn vasarā IC izsludināja iepirkumu - konkursa procedūru ar sarunām - par minētās sistēmas izveidi. Pieteikumus dalībai konkursa pirmajā posmā iesniedza pieci kandidāti, tostarp personu apvienība "Belam-NG".
"Belam-NG", kurā ietilpst SIA "Belam- Rīga" un "NGSoft Ltd", pagājušā gada nogalē iesniedza IUB iesniegumu par pasūtītāja rīkotā konkursa pirmā posma rezultātiem. Iesniedzēja pieteikums konkursā bija noraidīts, jo pasūtītāja ieskatā tas neatbilst konkursa nolikuma prasībām. Iesniedzējs uzskatīja, ka tā pieteikums noraidīts nepamatoti.
Paskaidrojumā IUB IC janvārī norādīja, ka apvienības iesniegumu uzskata par nepamatotu. IC paskaidrojis, ka saskaņā ar konkursa nolikumu, gadījumā, ja pieteikumu iesniedz personu apvienība, tad papildus jāiesniedz sadarbības līguma oriģināls vai apliecināta kopija, norādot katra apvienības dalībnieka atbildības apjomu, kā arī jānorāda, kādā juridiskā struktūrā apvienības dalībnieki apvienosies gadījumā, ja tiks piešķirtas piegādes līguma slēgšanas tiesības.
IC norādījis, ka apvienība ir iesniegusi sadarbības līguma neapliecinātu kopiju, līdz ar to IC nevarot pārliecināties par tā autentiskumu un dalībnieka "NGSoft Ltd" vēlmi iesaistīties piegādes līguma izpildē. Proti, iesniegtajam dokumentam nav juridiskā fakta nozīmes, secinājis IC.
Vienlaikus "Belam-Rīga" un "NGSoft Ltd" sadarbības līgumā ir vienojušies par dalībnieku solidāru atbildību par piegādes līguma izpildi. Kā secinājis IC, ir iesniegts tikai "Belam-Rīga" nolikumā prasītais apliecinājums par apgrozījumu par trīs gadiem, bet nav iesniegti nedz dalībnieka "NGSoft" Ltd apliecinājums par tā finanšu apgrozījumu, nedz tā finanšu pārskati.
Ņemot vērā arī citus argumentus IC nevarot konstatēt, ar kādu subjektu tiks slēgts piegādes līgums un kādas juridiskas saistības katrs dalībnieks uzņemsies.
Apvienība šogad janvārī iesniedza IUB iesnieguma papildinājumus, kuros norādīja, ka pasūtītāja paskaidrojumus uzskata par nepamatotiem. Šo iesniegumu IUB komisija, pārbaudot un izvērtējot lietas materiālus, atzina par pamatotu.
IUB nolēma aizliegt IC slēgt iepirkuma līgumu konkursa procedūrā ar sarunām un atcelt IC iepirkuma komisijas lēmumu par konkursa pirmā posma rezultātiem.
Tāpat IUB nolēma uzdot IC 30 darbadienu laikā novērst IUB iesniegumu izskatīšanas komisijas konstatētos pārkāpumus, atkārtoti izvērtējot konkursa procedūras pirmajā posmā iesniegtos pieteikumus.
IUB lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā mēneša laikā no lēmuma paziņošanas dienas.
Jau ziņots, ka 2021. gada 13. aprīlī Ministru kabinets atbalstīja IeM sagatavoto risinājumu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas pilnveidošanai, kas paredz Latvijā ieviest tā saucamo šūnu apraidi, lai apdraudējuma situācijās iedzīvotāji varēt saņemt agrīno brīdinājumu savos mobilajos tālruņos.
Tas nozīmē, ka personas, kuras atradīsies apdraudētajā teritorijā, uz saviem mobilajiem tālruņiem vienlaikus saņems informāciju par apdraudējumu, kā arī par ieteicamo rīcību. Šūnas apraides sistēmu būs iespējams izmantot neatkarīgi no apdraudējuma skartās teritorijas lieluma un mobilā tālruņa abonentu daudzuma konkrētajā teritorijā.
Šūnu apraide papildinās jau esošo brīdināšanas sistēmu un būtu viena no tās elementiem.
Sistēmai ir izvirzītas augstas pieejamības prasības. Tostarp paredzēta integrācija ar triju mobilo sakaru operatoru infrastruktūru. Sākotnēji sistēmas darbības uzsākšana bija paredzēta 2024.gada otrajā pusē.
"Belam- Rīga" pieder Dmitrijam Krupņikovam, Pāvelam Dorogovam un Ludmilai Kacai. Patiesā labuma guvējs ir Kaca. Uzņēmums 2022. gadā apgrozīja 23 137 286 eiro un strādāja ar 379 687 eiro peļņu.