Augstākās tiesas Senāts šodien atstāja spēkā spriedumu, ar kuru no publicista Viļa Selecka par bijušā premjera Andra Šķēles (TP) goda un cieņas aizskaršanu piedzīti 10 000 latu. Publicists apsvērs iespēju sūdzēties par šo spriedumu Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
21.oktobrī Rīgas apgabaltiesa, apelācijas instancē izskatot Šķēles prasību pret Selecki, tāpat kā iepriekš Latgales priekšpilsētas tiesa, par goda un cieņas aizskaršanu no Selecka piedzina 10 000 latu.

Seleckis atzina, ka tiesas piespriesto faktiski jau ir izpildījis. Rīgas apgabaltiesas piespriesto kompensāciju, 10 000 latus, Seleckis Šķēlem samaksājis uzreiz pēc apelācijas instances tiesas sprieduma paziņošanas. "Pretēji pārliecībai" aizsūtīta atvainošanās vēstule ekspremjeram uz mājām.

Seleckis pēc sprieduma pasludināšanas sacīja, ka Senāts pēc būtības nav vērtējis viņa iesniegto kasācijas sūdzību. Publicists novērojis, ka gadījumos, "kad Šķēle saka kaut ko par mani, tas ir viedoklis", bet, ja Seleckis kaut ko saka par ekspremjeru, tā esot atsaucama ziņa.

Publicists spriedumu arī saistīja ar pašreizējo politisko situāciju.

Selecka advokāts Agris Bitāns sacīja: "Šis ir labs variants prasībai Eiropas Cilvēktiesību tiesā." Bitāns norādīja, ka ir rupji pārkāpti cilvēktiesību un vārda brīvību nosakošie pamatprincipi.

Sākotnēji strīdā starp Šķēli un Selecki atbildētāja statusā bija arī AS "Preses nams", kas publicējusi Selecka izteikumus, kurus par godu un cieņu aizskarošiem uzskata bijušais premjers. Rīgas apgabaltiesa tiesvedību pret "Preses namu" izbeidza un sabiedrība par šo lēmumu neiesniedza kasācijas sūdzību Senātā.

Šodien Senāta sēdē "Preses nama" advokāts Juris Marins sacīja, ka "Preses nams" nav saņēmis apgabaltiesas spriedumu, līdz ar to nav varējis to pārsūdzēt.

"Šodienas Senāta spriedums kārtējo reizi apliecina izteicienu - "visi dzīvnieki ir vienlīdzīgi, bet daži - vienlīdzīgāki par pārējiem"," sacīja Marins. Advokāts atzina, ka izmantos Senāta ieteikumu un lūgs Rīgas apgabaltiesu atjaunot procesuālo termiņu kasācijas sūdzības iesniegšanai.

"Nav izslēgts, ka mēs [procesa dalībnieki] Senātā tiksimies vēlreiz," sacīja Marins.

Seleckis Senātā bija iesniedzis kasācijas sūdzību uz 20 lapām, kurā norādīja, ka ir sodīts par viedokļa paušanu, nevis par godu un cieņu aizskarošu, nepatiesu ziņu izplatīšanu. Publicists izteicis savu viedokli, to paust viņam bijušas tiesības.

Sākotnēji Šķēle esot par viņa godu un cieņu aizskarošiem uzskatījis vairāk nekā desmit izteikumus, taču apelācijas instancē par aizskarošiem dēvēti tikai divi izteikumi. "Ar diviem teikumiem nevar sabojāt laba cilvēka reputāciju, kur nu vēl, ja viņš pēc tam kļūst par Ministru prezidentu," Senātā sacīja Selecka advokāts Bitāns.

Šķēles advokāts Erlens Kalniņš Rīgas apgabaltiesas iepriekš pieņemto spriedumu atzina par pamatotu un lūdza to nemainīt.

Kā ziņots, prasība pret Selecki tiesā tika iesniegta 1998.gadā, jo Šķēli neapmierināja publicista izteikumi laikrakstā "Neatkarīgā Rīta Avīze" un vēlāk tie paši izteikumi grāmatā "Andris Šķēle: leģendas un patiesība".

Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesa 2001.gada septembrī Šķēles prasību apmierināja un uzdeva Seleckim atvainoties bijušajam premjeram, kā arī samaksāt viņam 10 000 latu par goda un cieņas aizskaršanu. Publicists spriedumu pārsūdzēja.

Viņš šajā lietā iesniedza pretprasību, kurā lūdza Šķēli atsaukt Selecka godu un cieņu aizskarošās ziņas un piedzīt no politiķa 15 000 latu. Publicista pretprasība tika izdalīta atsevišķā tiesvedībā, un Rīgas rajona tiesa to 2001.gada augustā noraidīja. Arī šis spriedums pārsūdzēts Rīgas apgabaltiesā, kas spriedumu paredzējusi pasludināt 23.decembrī.

Selecka grāmata tika izdota 10 000 eksemplāros apgādā "Vērmaņparks", kurā publicists ir viens no līdzīpašniekiem. Iespieddarba autors bija savācis plašu klāstu visdažādāko avīžu publikāciju, izstudējis Šķēles runas un savā izdevumā veidoja visai atbaidošu bijušā Ministru prezidenta tēlu, dēvējot viņu par zagli, krāpnieku un korumpantu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!