Austrālijā notiekošajā G20 līderu samitā panāktas vairākas būtiskas vienošanās, sacīja Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Valdis Dombrovskis (V), kurš samitā pārstāv Eiropas Savienību (ES).
Dombrovskis, kuram dalība G20 līderu samitā ir pirmā starptautiskā misija jaunās EK sastāvā, sacīja, ka samita galvenā tēma bija ekonomiskā attīstība, meklējot iespējamos veidus, lai veicinātu globālo ekonomisko attīstību un jaunu darba vietu radīšanu.
"Samitā G20 valstīm tika panākta vienošanās, lai līdz 2018.gadam nodrošinātu par vismaz 2% lielāku izaugsmi, nekā to paredz pašreizējais scenārijs," sacīja Dombrovskis, piebilstot, ka viena no iniciatīvām mērķa sasniegšanai ir jaunu investīciju veicināšana.
"Ir panākta apņemšanās veidot tādu kā G20 investīciju centru, kas koordinētu investīciju veicināšanu," skaidroja Dombrovskis.
Paralēli G20 samitam norisinājās arī valstu vadītāju samits, kā arī finanšu ministru samits, kas galvenokārt fokusējās uz finanšu un ekonomiskajiem jautājumiem.
Runājot par 300 miljardu eiro investīciju fondu, kura mērķis ir atdzīvināt stagnējošo ES ekonomiku un samazināt bezdarbu, Dombrovskis skaidroja, ka finanšu ministru samitā informējis klātesošos par EK iniciatīvu veicināt investīcijas ES.
"ES darba kārtībā uztur jautājumu par cīņu ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas, izmantojot ofšorus jeb zemu nodokļu jurisdikcijas. Šajā jautājumā panākta iniciatīva, kas vēršas pret nodokļu bāzes eroziju un peļņas pārnesi uz zemāku nodokļu teritorijām. Tāpat G20 valstis ir panākušas vienošanos sākt automātisko informācijas apmaiņu starp nodokļu administrācijām," sacīja Dombrovskis, skaidrojot, ka iniciatīva tiks ieviesta tuvāko divu līdz trīs gadu laikā.
Vaicāts par G20 samitā pārspriesto enerģētikas jomā, EK viceprezidents sacīja, ka par enerģētikas jautājumiem bija vairākas sadaļas.
"Tika runāts par globālo enerģētikas arhitektūru, kā arī par energoefektivitāti un emisiju samazināšanu. Zināmā mērā šie jautājumi ir cieši saistīti," lakoniski norādīja Dombrovskis.
G20 dalībnieki ir Argentīna, ASV, Austrālija, Brazīlija, Dienvidāfrika, Francija, Itālija, Indonēzija, Japāna, Meksika, Kanāda, Ķīna, Korejas Republika, Krievija, Lielbritānija, Saūda Arābija, Turcija, Vācija, kā arī ES.
G20 līderu tikšanās tradīcija aizsākās 2008.gadā. Kopā G20 dalībvalstis pārstāv 90% no pasaules iekšzemes kopprodukta, 80% no starptautiskās tirdzniecības un divas trešdaļas no pasaules iedzīvotājiem.