pirmssvētku depresija staigule
Foto: Shutterstock

Lai arī Ziemassvētki sevi piesaka ar piparkūku smaržu, lipīgām dziesmiņām, laimes un prieka vēlējumiem, kā arī aicina uz nesteidzīgu kopā būšanu ar saviem mīļajiem, psihologi ir secinājuši, ka svētku periodā būtiski pieaug diagnosticēto depresiju skaits. Neskatoties uz vislabākajiem nodomiem, reizēm brīvdienas ģimenes lokā drīzāk rada spriedzi, nevis pārpludina ar laimes hormoniem, un prieku par gaidāmajiem svētkiem smacē pienākuma apziņa vai sarežģītās attiecības ar tuviniekiem. Kas veido šķietami priecīgo svētku ēnas pusi un kā ar to cīnīties, skaidro personības izaugsmes trenere Betija Putniņa.

Svētku laiks tiek ļoti veiksmīgi izmantots komerciālos nolūkos – masu mediji, kā arī lielāki un mazāki tirgotāji jau kopš novembra vidus to vien dara, kā uzmācīgi atgādina par sevis un savu mīļo palutināšanu. Interneta vide ir pārsātināta ar "saldām" Ziemassvētku bildēm, kurās visa ģimene draudzīgi sasēdusi ap eglīti, ar platu smaidu lūpās dala koši iesaiņotas dāvanas. Tā, pavisam nemanot, šis svētku sagaidīšanas standarts "sāk spiest uz smadzenēm" – neatbilstība ideālam rada iekšēju diskomfortu.

Pamēģiniet šogad paspert solīti uz priekšu. Vienam varoņdarbs būs pabūt ar ģimeni pāris stundas ilgāk nekā citas reizes, citam sasniegums būs spēja piezvanīt un personīgi apsveikt kādu svētkos, bet vēl kādam - sagaidīt Ziemassvētkus pie savas eglītes, atcerēties mīļos ar gaišām domām un dāvāt visiem piedošanu.
Betija Putniņa

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!